Ostalo

Svjetski dan vida

Objavljeno 10.10.2024.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Svakoga drugog četvrtka u listopadu obilježava se Svjetski dan vida, prilika da se istakne važnost zaštite očiju i vida, podigne svijest o oštećenju vida i sljepoći te promovira skrb za oči i vid.
Svjetski dan vida
 

Dana 10. listopada 2024. g. skrećemo posebnu pozornost na zdravlje očiju djece.

Usluge očnog zdravlja trebale bi biti dostupne i pristupačne svoj djeci. Dok nekorigirano oštećenje vida može utjecati na obrazovanje i društvenu uključenost, jednostavna rješenja kao što su naočale mogu promijeniti svijet. Svjetski dan vida također je prilika da se razotkriju mitovi o vidu i krene prema svijetu u kojem su sva djeca oslobođena društvene stigme povezane s nošenjem naočala ili drugih korekcijskih intervencija za oči i vid.

Prema podacima iz Registra osoba s invaliditetom (iz rujna 2023. g.), u Republici Hrvatskoj živi 21.766 osoba s oštećenjem vida (stopa 5,62/1000 stanovnika), od čega je 51,5% osoba muškog spola. Analizom prema dobi, 53% su osobe starije od 65 godine, 39% osoba pripada dobnoj skupini 20-64 godine, a 8% osoba je do 19 godina starosti.

Slabovidnost ili ambliopija je najčešće oštećenje vida u djece (vidne oštrine, percepcije kretanja, osjećaja dubine prostora, razlikovanja kontrasta) i vodeći uzrok sljepoće na jednom oku, bez prisutne vidljive bolesti oka, zbog čega se djeca u pravilu ne žale na smetnje vida. Oko je organ koji prima svjetlosne podražaje, a stvarna slika svijeta kojeg gledamo oblikuje se u vidnome dijelu mozga. Oko i dio mozga zadužen za vid se po rođenju nastavljaju razvijati. Uzrok razvijene slabovidnosti nije u oku, već u mozgu, tj. izostanku dozrijevanja vidnog dijela mozga. Ako je ulaz svjetlosti u oko spriječen (primjerice zbog spuštene vjeđe) ili je svjetlosni podražaj nedovoljan, izostat će pravilan razvoj vidnog dijela mozga. Razvoj vidnoga dijela mozga gotovo u cijelosti završava u sedmoj godini života djeteta.

Prema rezultatima provedbe Programa temeljem zapisa u Registru ranog otkrivanja slabovidnosti, u periodu od 1. siječnja do 30. lipnja 2024. godine odaziv na preventivni pregled bio je oko 57%. 80,2% pregledane djece imalo je uredan nalaz, 17,6% upućeno je na daljnju obradu, a 2,1% djece bilo je nesuradljivo. Najveći odaziv djece po županijama bio je u Brodsko-posavskoj (79,15%), Varaždinskoj (70,57%) i Krapinsko-zagorskoj županiji (67,53%).

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.