Ostalo

Svjetski dan porodične hiperkolesterolemije, 24.9.

Objavljeno 24.09.2024.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Svjetski dan porodične hiperkolesterolemije obilježava se od 2012. godine kada ga je pokrenula Američka zaklada za porodičnu hiperkolesterolemiju s idejom da se podigne svijest o porodičnoj hiperkolesterolemiji (eng. familial hypercholesterolemia) - relativno čestoj, a neprepoznatoj bolesti, s ozbiljnim posljedicama.
Svjetski dan porodične hiperkolesterolemije, 24.9.
 

Hiperkolesterolemija je stanje povišenog kolesterola u krvi.

Dvije najvažnije vrste kolesterola su LDL-kolesterol i HLD-kolesterol. HDL-kolesterol prenosi višak kolesterola iz stanica u tkiva i jetru, gdje se kolesterol pretvara i otpušta u druge tvari. LDL-kolesterol smatra se "lošim" kolesterolom. On se prenosi iz jetre u ostatak tijela, a trajno povišene razine LDL-kolesterola su štetne jer stvaraju naslage koje sužavaju krvne žile uzrokujući aterosklerozu.

Među glavnim uzrocima hiperkolesterolemije su životne navike (npr. nezdrava prehrana i manjak tjelesne aktivnosti) i zdravstveno stanje pojedinca (npr. opterećenost drugim bolestima poput dijabetesa), međutim hiperkolesterolemija može nastati i uslijed genetskih mutacija.

Porodična hiperkolesterolemija je najčešći nasljedni poremećaj metabolizma lipida koji obilježavaju izrazito visoke koncentracije glavnih prenosioca kolesterola krvlju - lipoproteina niske gustoće, tj. LDL-kolesterola, zajedno s visokim vrijednostima ukupnog kolesterola.

Koncentracija LDL-kolesterola kod osoba s porodičnom hiperkolesterolemijom povećana je već od djetinjstva, a oboljeli su pod znatno povećanim rizikom od ranog nastanka kardiovaskularnih bolesti kao što su infarkt miokarda, koronarna bolest srca i ishemijski moždani udar. Rizik od ranog nastanka kardiovaskularnih bolesti kod osoba s neprepoznatom i neliječenom porodičnom hiperkolesterolemijom otprilike je 20 puta veći nego kod osoba koje tu bolest nemaju.

Kod osoba s porodičnom hiperkolesterolemijom, visoka vrijednost kolesterola nije rezultat nezdravih životnih navika, međutim one mogu biti ključne u tome hoće li osoba razviti neku kardiovaskularnu bolest, kada i s kakvim ishodom.

Prema podacima World Heart Foundationa, porodična hiperkolesterolemija pogađa oko 25 milijuna ljudi diljem svijeta, što znači da otprilike jedna u 300 osoba ima porodičnu hiperkolesterolemiju.

Porodična hiperkolesterolemija je "tiha" bolest, dugo vremena ne uzrokuje simptome te je svijest o njoj i dalje relativno niska, zbog čega nerijetko prolazi nezamijećena à tek 10% onih koji boluju od porodične hiperkolesterolemije je svjesno svog stanja te je u odgovarajućem tretmanu. Rano otkrivanje i učinkovito liječenje porodične hiperkolesterolemije je ključno, s obzirom na to da se radi o osobama s iznimno visokim kardiovaskularnim rizikom.

U Republici Hrvatskoj je 2023. godine započelo određivanje ukupnog kolesterola u krvi djece kod upisa u osnovnu školu.

Pri pregledu djeteta za upis u osnovnu školu koristi se jednostavna dijagnostička rutinska pretraga mjerenja ukupnog kolesterola - svoj djeci se pri sistematskom pregledu mjeri kolesterol u krvi, a ako se kod djeteta utvrdi povišena vrijednost ukupnog kolesterola, školski liječnik upućuje dijete na obradu kod pedijatra. Kod djece s utvrđenom porodičnom hiperkolesterolemijom, izabrani liječnik na probir upućuje njihove roditelje te braću i sestre, sukladno preporuci pedijatra.

Nacionalni program probira i ranog otkrivanja porodične hiperkolesterolemije provodi se u svim ambulantama školske i sveučilišne medicine koje su u sustavu županijskih zavoda za javno zdravstvo i zavoda za javno zdravstvo Grada Zagreba, u bolnicama u pedijatrijskoj djelatnosti, te kod izabranih liječnika.

U školskoj godini 2022./2023., ukupan broj učenika kojima je pri sistematskom pregledu za upis u prvi razred osnovne škole izmjeren kolesterol iznosio je 32.297.

Većina, odnosno 88,1% (28.461) učenika kojima je izmjeren kolesterol imali su rezultat ukupnog kolesterola niži od 5,0 mmol/L, odnosno nisu upućeni na daljnju obradu.

Broj učenika kojima je izmjerena razina kolesterola u krvi iznosila između 5,1 do 6,0 mmol/L iznosio je 3.386 (10,5 %). Učenicima s navedenom razinom kolesterola u krvi provjerena je obiteljska anamneza te su, ovisno o njoj, upućeni na daljnju obradu kod pedijatra ili je liječnik školske i adolescentne medicine s roditeljima proveo savjetovanje o prehrani i daljnjem postupanju.

Učenici s razinom kolesterola iznad 6,1 mmol/L, njih 450 (1,4%), odmah su upućeni specijalistu pedijatru.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.