Ostalo

Zagreb: Razvoj plave i zelene infrastrukture u cilju očuvanja zdravlja

Objavljeno 27.08.2024.

Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

U današnjem društvu "ekološki" način razmišljanja i djelovanja predstavlja imperativ u svim aspektima života grada i njegovih stanovnika.
Zagreb: Razvoj plave i zelene infrastrukture u cilju očuvanja zdravlja
 

Ljudsko zdravlje neraskidivo je povezano sa stanjem okoliša. Očuvanje i ponovna integracija prirode u izgrađeni okoliš pomaže u obnovi prirodnih procesa i poboljšanju važnih urbanih usluga u gradovima u cilju očuvanja zdravlja i dobrobiti stanovništva.

Zelena infrastruktura podrazumijeva pristup koji se odnosi na sustavno i strateško uvođenje prirodnih elemenata, uključujući zelene površine i vodna tijela u urbani okoliš, kojem su temeljna načela povezanost i multifunkcionalnost. Urbane zelene i plave površine, npr. parkovi, vrtovi, zelene staze, šume i druga područja javne uporabe s raznim zelenim pokrovom, ribnjaci, potoci, jezera i sl. sastavnice su urbanih ekosustava. Od strateške važnosti su za kvalitetu života urbanih stanovnika jer pružaju niz usluga ekosustava koje imaju izravne i neizravne učinke na zdravlje građana. Izravni i neizravni učinci uključuju sve one procese koji ublažavaju degradaciju okoliša i regulaciju klime te djeluju na psihofiziološko blagostanje stanovnika, smanjenje stresa, podržavanje društvenih interakcija i kontakt s prirodom.

Planiranje zelene infrastrukture mora biti multifunkcionalno, uključujući raznolikost zelenih i plavih elemenata kako bi se ublažio stresni gradski život. Međutim, nedostatak planiranja u dizajnu urbanih prostora i izboru ukrasnih vrsta jedan je od čimbenika koji pokreću alergiju na pelud - jedno od stanja u urbanim sredinama s najvišim opterećenjem zdravstvenog sustava (prema potrošnji lijekova, korištenju zdravstvenih usluga, broju dana bolovanja). Prepoznavanje alergenih biljaka i poznavanje razine alergenosti biljke korisno je za izbjegavanje osobne izloženosti te u planiranju i upravljanju urbanim zelenim površinama kako bi se smanjio sadržaj alergena u zraku. Ovakav princip se smatra učinkovitim alatom sekundarne prevencije.

Urbano drveće igra glavnu ulogu u stvaranju usluga ekosustava povezanih s poboljšanjem kvalitete zraka (smanjenje koncentracije onečišćujućih tvari), ali ne smijemo zanemariti drugu, "lošiju", stranu određenoga urbanog zelenila koja utječe na razvoj alergijskih bolesti. Geografska pozicija grada i izgled urbanih površina su značajni za prisutnost alergene flore (tzv. alergofiti). Urbane zelene površine prepoznate su kao glavni izvor emisije aeroalergena (alergena pelud u zraku) i jedan su od glavnih čimbenika koji uzrokuju simptome alergije. Procjenjuje se da od 20 do 30% svjetske populacije pati od respiratorne alergije ili polinoze, a na području Europe više od 150 milijuna građana pati od kroničnih alergijskih bolesti koje generiraju troškove između 55 i 151 milijarde eura godišnje. Stanovnici urbanih područja češće imaju simptome respiratornih alergijskih bolesti, nego stanovnici ruralnih područja, uglavnom zbog interakcije kemijskih onečiščivača zraka te vrste i koncentracije peludnih zrnaca u zraku.

Uloga urbanih zelenih površina prestala je biti samo dekorativna i postala je bitan element u svakom održivom gradskom modelu. Masovna upotreba određenih biljnih vrsta koja dovodi do velikih izvora monospecifične peludi u zraku; botanički seksizam kod dvodomnih vrsta koji potiče sadnju muških u odnosu na ženske biljke - radi manjeg onečišćenja površina plodom; uvođenje vrsta čiji je alergeni potencijal slabo dokumentiran ili je potpuno nepoznat; niska biološka raznolikost vrsta za sadnju; prisutnost i unos invazivnih vrsta; neprikladno održavanje i upravljanje; križne reakcije između filogenetski srodnih vrsta (lijeska, joha i breza) te interakcija alergenoga peluda i onečišćujućih tvari u zraku (pelud, trava i ozon, PM10) znatno pridonose povećaju alergenog potencijala grada i izravno utječu na rizik od obolijevanja od peludnih alergija.

Navedeno naglašava jasnu potrebu za smjernicama u vezi projektiranja i planiranja urbanih zelenih površina s tendencijom smanjenja razine alergena reguliranjem emisije peludi u naseljima. Prijedlozi uključuju povećanu biološku raznolikost, pažljivu kontrolu pri sadnji egzotičnih vrsta, korištenje vrsta s niskim udjelom peludi, usvajanje odgovarajućih strategija upravljanja i održavanja te aktivno savjetovanje s botaničarima pri odabiru najprikladnijih vrsta za određenu zelenu površinu. U tu svrhu izrađen je online alat CARE-S za kategorizaciju biljaka prema njihovoj alergenosti, kao odgovor na zahtjeve zakonodavstva i promjene vegetacije uslijed klimatskih promjena i globalizacije trgovine biljem.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(1)
5.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.