Ostalo

HZJZ: Mjere za zaštitu od virusnih hepatitisa

Objavljeno 07.08.2024.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Postoji cjepivo za hepatitis A koje se preporučuje u slučaju putovanja u zemlje u kojima je povećan rizik infekcije hepatitisom A i u slučaju epidemije bliskim kontaktima oboljelih i osobama u povećanom riziku za zarazu.
HZJZ: Mjere za zaštitu od virusnih hepatitisa
 

Rizik od izlaganja virusu možete smanjiti prakticiranjem pravilnih higijenskih navika (važna je higijena ruku zbog izlučivanja virusa stolicom), osiguravanjem zdravstveno ispravnih uvjeta te izbjegavanjem konzumiranja sirovog voća i povrća, kao i vode i leda iz potencijalno nesigurnih izvora, te hrane pripremljene u nehigijenskim uvjetima.

Postoji cjepivo i za hepatitis B koje može spriječiti bolest i u Hrvatskoj se kroz nacionalni program obaveznih cijepljenja provodi rutinsko cijepljenje dojenčadi.

Kako biste smanjili vjerojatnost izlaganja, preporučljivo je koristiti kondome i izbjegavati međusobno dijeljenje igala ili predmeta kao što su četkice za zube, grickalice za nokte ili žileti.

Također treba izbjegavati tetoviranje ili stavljanje piercinga u neovlaštenim/neprofesionalnim salonima.

Novorođenčad majki zaraženih virusom hepatitisa B trebaju se cijepiti protiv hepatitisa B unutar 12 sati nakon rođenja i primiti specifični imunoglobulin da se spriječi infekcija i razvoj kroničnog hepatitisa B.

Smanjenje rizika od izlaganja hepatitisu C se provodi izbjegavanjem uporabe tuđih, već korištenih igala i ostalog pribora za injektiranje droga i ostalih predmeta za osobnu upotrebu kao što su četkice za zube, grickalice za nokte ili žileti.

Također, treba izbjegavati tetoviranje ili stavljanje piercinga u neovlaštenim salonima.

Zaštitu od spolnog puta prijenosa pruža upotreba kondoma.

Glede hepatitisa E, ključno je prakticiranje mjera osobne higijene (važna je higijena ruku zbog izlučivanja virusa stolicom).

Preporučuje se izbjegavanje konzumiranja vode iz potencijalno nesigurnih izvora (preporučuje se prokuhavanje vode za piće).

Također, treba izbjegavati konzumaciju sirovog ili nedovoljno termički obrađenog mesa, posebno svinjskog, divljači i školjkaša.

Preporuke za testiranje na hepatitis B i C osoba koje su u većem riziku za zarazu:

Osobe s povišenim jetrenim enzimima (AST/ALT)
Osobe koje koriste droge injektiranjem
Osobe koje imaju rizično spolno ponašanje (učestalo mijenjanje partnera, nekorištenje kondoma…)
Osobe čiji partneri boluju od virusnih hepatitisa
Osobe koje su imale operativni zahvat prije 1993. godine (kada je uvedeno obavezno testiranje davatelja krvi, stanica, tkiva i organa)
Osobe koje su dobivale pripravke krvi ili tkiva ili organe prije 1993. godine
Članovi obitelji/kućanstva koji u zajedničkom kućanstvu žive s osobom koja boluje od virusnog hepatitisa
Osobe s tetovažama i piercingom
Bolesnici na hemodijalizi
Osobe koje imaju infekciju HIV-om
Zatvorenici ili osobe koje su bile u zatvoru
Osobe koje su doselile u Hrvatsku iz zemalja srednje ili visoke prevalencije kroničnog hepatitisa B, što uključuje zemlje Afrike, Azije, Kariba, Srednje i Južne Amerike, Istočne i Južne Europe, Bliskog istoka i Pacifičkog područja

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.