Udruga Sofija
Ispitanici, od kojih je 96% žena, u najvišoj mjeri koriste kondome kao kontracepcijsku metodu jer se radi o dostupnoj, učinkovitoj i jednostavnoj zaštiti dok oko četvrtina ispitanika koristi kontracepcijske pilule.
18% ispitanika prakticira prekinuti snošaj kao metodu kontracepcije, čime se ona nalazi na trećem mjestu po zastupljenosti.
4% ispitanica koristi spiralu, a 3% metodu računanja plodnih dana.
Savjetovanje o kontracepciji je dostupno i pokriveno zdravstvenim sustavom, no njegova razina i pristupačnost nisu na razini drugih europskih zemalja.
Hrvatska nudi vladine web stranice s informacijama o kontracepciji, ali je kvaliteta tih informacija ocijenjena slabom u usporedbi s drugim zemljama.
Iz udruge upozoravaju kako se Hrvatska nalazi na 37. mjestu od ukupno 47 europskih zemalja na atlasu kontracepcije.
Radi se o atlasu koji prikazuje i uspoređuje informiranost, dostupnost i cjenovnu pristupačnost kontracepcijskih metoda u europskim zemljama.
Hormonalna kontracepcija nije dostupna bez recepta, a hitna kontracepcija nije besplatna.
U istraživanju se učestalo kao prepreke navode problemi nedostupnosti liječničke skrbi te nedovoljno dostupnih podataka i informacija.
Nedostupnost liječnika i ginekološke zdravstvene skrbi primaran je razlog zašto ispitanici ne koriste neki drugi oblik zaštite.
Regionalne razlike pokazuju da stanovnici Grada Zagreba nailaze na manje prepreka u korištenju kontracepcijskih metoda u usporedbi sa stanovnicima sjeverne Hrvatske.
Cijena je također značajna prepreka, posebno za mlađe generacije, pri čemu 21% mladih navodi da im je cijena prepreka za korištenje kontracepcije.
Većina ispitanika smatra da bi država trebala financirati ili subvencionirati kontracepciju, a čak 84% njih smatra da bi prezervativi trebali biti besplatno dijeljeni u srednjim školama,
71% ih smatra da bi kontracepcijska sredstva trebala biti besplatna za mlade do 30 godina.