KBC Rijeka
RES-Q je program ESO East Projekta (European Stroke Organisation-Enhancing and Accelerating Stroke Tretment) zastupljen u Europi zbog lakšeg praćenja i liječenja pacijenta oboljelih od infarkta mozga u cijeloj Europi.
Kako bi neka bolnica dobila zlato, platinu ili dijamant mora ispuniti određene kriterije.
Dijamant je KBC-u Rijeka pripao zbog sljedećih kriterija:
-door-to-needle time koji bi trebao biti manji od 60 minuta
-door-to-groin time koji treba biti ispod 120 minuta
-ukupan postotak rekanalizacija od ukupnog broja ishemijskih moždanih udara preko 20%
-učinjeni CT/MRI mozga
-učinjena disfagija screening test
-otpuštanje pacijenata sa fibrilacijom atrija i antikoagulantnom terapijom
-otpuštanje pacijenata bez fibrilacije atrije s antitrombocitnom terapijom
-hospitaliziranje pacijenata u jedinicu za moždani udar
Moždani udar je naglo nastali ispad moždanih funkcija uzrokovan poremećajem cirkulacije u mozgu što dovodi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. Drugi je vodeći uzrok smrtnosti suvremenog svijeta te vodeći uzrok invalidnosti. Kod 15% bolesnika uzrok moždanog udara je krvarenje, dok 85% svih moždanih udara čini ishemijski moždani udar (infarkt mozga) čiji je najčešći uzrok ateroskleroza sa suženjem moždanih krvnih žila ili začepljenje krvnih žila ugruškom.
Moždani udar je hitno stanje stoga iziskuje što ranije prepoznavanje simptoma. U svakoj minuti bez opskrbe krvlju odumre gotovo dva milijuna neurona. Nužno je pravovremeno zatražiti liječničku pomoć u vremenskom intervalu u kojem će biti moguće provesti suvremeno specifično liječenje intervalskom trombolizom i/ili mehaničkom trombektomijom. Zbrinjavanje i liječenje bolesnika s moždanim udarom provodi se u specijaliziranim jedinicama za moždani udar ili u jedinicama intenzivnog neurološkog liječenja.
Cilj suvremenog liječenja akutnog ishemijskog moždanog udara je što ranija uspostava krvi, odnosno rekanalizacija krvne žile. Naime, prekid cirkulacije u zahvaćenoj regiji mozga dovodi do smanjene opskrbe kisikom moždanih stanica, a što dulje vremena prođe od prekida opskrbe moždanih stanica krvlju (ishemija), to je veće njihovo nepovratno oštećenje i time veći invaliditet i rizik od smrtnog ishoda.
Sistemska tromboliza, odnosno terapijski postupak primjene lijeka koji "otapa" ugrušak još je jedna učinkovita metoda liječenja koju neurolozi KBC Rijeka provode od 2000. godine. Primjenom trombolitičke terapije značajno je smanjena smrtnost, invaliditet i posljedice moždanog udara. Kod trećine pacijenata hitnom primjenom ove terapije unutar tzv. vremenskog prozora od četiri i pol sata od nastanka simptoma moždanog udara, ne nalazi se nikakvo neurološko oštećenje. U ostale dvije trećine pacijenata, invaliditet i smrtni ishod statistički su značajno manji.
Od uvođenja suvremenih metoda liječenja ishemijskog moždanog udara: sistemske trombolize i mehaničke trombektomije, daleko veći postotak (oko 80% bolesnika s akutnim ishemijskim moždanim udarom) ima bolji ishod, samostalno funkcionira njih 60%, a smrtnost je smanjena za 17%.
Rezultati liječenja u KBC Rijeka sukladni su rezultatima vodećih svjetskih centara koji se bave liječenjem moždanog udara.