Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Budući da su u Hrvatskoj nedostajale učinkovite mjere za sprječavanje predoziranja i da je nalokson upotrebljavalo samo zdravstveno osoblje, 2023. izrađen je pilot projekt uvođenja kućnih doza naloksona kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva uzrokovanih predoziranjem opoidima.
Projekt će se ove godine provoditi u dvije faze - u zdravstvenom sustavu u okviru službi za zaštitu mentalnog zdravlja i prevencije ovisnosti županijskih zavoda za javno zdravstvo te u zatvorima i kaznionicama.
Iduće godine provodit će se u okviru udruga i terapijskih zajednica.
U hrvatskom registru je nešto više od šest tisuća ovisnika koji su u sustavu liječenja i tretmana.
Njih 80% su ovisnici opijatskog tipa, oko 10% ih ima problema s konzumacijom marihuane, a ostali su ovisni o raznim stimulansima.
Raste uporaba različitih stimulansa poput kokaina, amfetamina i marihuane.
Stoga je HZJZ pokrenuo nacionalnu Info liniju kako bi pomogao svim ovisnicima, uključujući i one ovisne o kocki, igricama i internetu i njihovim bližnjima da potraže pomoć.
Hrvatska već 30 godina provodi javnozdravstvene programe za smanjenje šteta povezane s upotrebom droga kroz niz usluga od testiranja na zarazne bolesti i savjetovanja do besplatne zamjene šprica i igala te supstitucijskih terapija.
Zemlje EU poput Rumunjske i Grčke, koje su za vrijeme ekonomske krize 2008. ukinule programe smanjenja štete, suočile su s povećanjem broja zaraznih bolesti.
Tržišta droga karakterizira sve veća raznolikost i široka dostupnost droga, uključujući nove psihoaktivne tvari koje su često visoke čistoće.
U EU je do 2022. identificirano 920 novih psihoaktivnih tvari, a u Hrvatskoj njih147.