Pravobraniteljica za djecu
2022. godinu je obilježio kraj pandemije i povratak u normalu, iako je pandemija covida ostavila višestruke posljedice na djecu..
Iako će djeca reći da više nemaju problema s pandemijom, istraživanja pokazuju na posljedice s poteškoćama mentalnog zdravlja, porasta nasilja nad djecom, slabljenja radnih navika kod djece i motivacije za učenje.
Pozivajući se na istraživanja, upozorila je na rastuću zabrinutost djece zbog rata, klimatskih promjena i ekonomske neizvjesnosti.
Pobrojala je niz problema s kojima se djeca susreću, zauzela se za donošenje cjelovitog zakona koji će im osigurati zaštitu, za osnivanje sigurnih kuća za djecu, za edukaciju učitelja i stručnih suradnika o prevenciji i postupanju u slučaju nasilja.
Apelirala je na nadležno ministarstvo da se u većoj mjeri uhvati u koštac sa vršnjačkim nasiljem.
Upozorila je kako još nema odgovarajuće podrške žrtvama seksualnog nasilja, kako pravosuđe još nije prilagođeno djetetu, kako je djeci otežan pristup zdravstvenim uslugama, a prava djece s teškoćama u razvoju se reduciraju.
Naglasila je da sveprisutni digitalni sadržaji u dječjim životima nameću hitnu potrebu uvođenja medijske pismenosti kao obveznog kurikuluma za sve razine obrazovanja, počevši od predškolskog.
Upozorila je da se slobodne aktivnosti za djecu u većini mjesta naplaćuju zbog čega su dostupna samo djeci čiji ih roditelji mogu platiti, te naglasila kako je važno da gradovi i općine ulože veće napore da te aktivnosti budu dostupne djeci koja žive u riziku od siromaštva.
2022. godine je u dugotrajnom i dubokom siromaštvu bilo 14.000 djece korisnika minimalne zajamčene naknade.
Pozvala je da se propisima osigura nadzor nad uvjetima dječjih igraonicama te da prevencija i zaštita djece u prometu ostane nacionalni prioritet.
Prema podacima MUP-a u 2022. u prometu je stradalo 1.376 djece, od toga 12 smrtno.