Klinika za psihijatriju Sveti Ivan
Od 2018. godine se ovisnost o nikotinu može liječiti uz uputnicu i korištenje bolovanja.
Uz to, puno je veći broj građana koji su se i bez uzimanja bolovanja odlučili za program odvikavanja od nikotina u sklopu Dnevne bolnice za ovisnosti.
U Dnevnoj bolnici na Jankomiru ovisnike liječi interdisciplinarni tim u kojemu sudjeluju psihijatri s užom specijalizacijom iz ovisnosti, više medicinske sestre, psihologinja, radna terapeutkinja, nutricionistica, internist i socijalni pedagozi.
Cilj im je polaznike naučiti kako prestati pušiti i sagledati ovisnost iz više perspektiva te osvijestiti da je osim ostavljanje sredstava ovisnosti potrebno mijenjati stil življenja, proraditi pitanje ovisnosti i savladati nove načine nošenja s emocijama.
Pacijenti koji se iz bilo kojeg razloga ne mogu uključiti u program grupne terapije se liječe individualno.
Prvi je korak indikacijski razgovor, a potom slijedi uključenje u program Škole nepušenja koji traje četiri tjedna te za to vrijeme osoba može koristiti bolovanje.
Program se provodi radnim danima od 9 do 13 sati, kada su za polaznike organizirana predavanja i radionice, grupni psihoterapijski rad i individualno savjetovanje.
Prvi je korak odlazak obiteljskom liječniku koji izdaje uputnicu za prvi pregled.
Zatim se treba naručiti na indikacijski razgovor i uvrštavanje na popis.
Kada se popune grupe, kreće se s radom, s time da je svaka grupa u istom sastavu od početka do kraja programa.
Prvi tjedan pušače se priprema za prestanak pušenja, a drugi, treći i četvrti tjedan radi se na uspostavi apstinencije i savladavanju izazova koje ona nosi.
Početni je tjedan u znaku priprema za prestanak pušenja.
Osim internističke edukacije, tj. učenja o utjecaju duhana na tijelo, polaznici se educiraju o tome što su to ovisnosti i koje su specifičnosti ovisnosti o nikotinu.
Ovisnost se sagledava iz kuta emocija i nošenja sa stresom, stavljenih u kontekst osobnih iskustava.
Ujedno, polaznike se upoznaju i s dostupnim lijekovima i sredstvima koja im mogu olakšati proces prestanka pušenja.
Većina se polaznika odluči za neku vrstu farmakoterapijske podrške, a na Jankomiru se koristi i transkranijalna magnetska stimulacija kojom se inducira blaga struja u dijelovima mozga uključenima u biologiju ovisnosti.
Nastoji se da s početkom drugog tjedna polaznici više ne puše.
U tom razdoblju prolaze kroz apstinencijsku krizu, a glavna je tema kako savladati žudnju koja se javlja tijekom prestanka pušenja.
Ujedno ih se uči mnogim tehnikama nošenja sa žudnjom, prepoznavanju okidača i prevenciji ponovnog početka pušenja.
Program se sastoji od grupne psihoterapije, psihoedukacije, socioterapijskih, radnookupacijskih i rekreativnih aktivnosti, tehnika opuštanja, grupa podrške koje vode iskusni apstinenti, individualnog savjetovanja i obiteljske radionice.
Svim se pacijentima rade i rutinske laboratorijske pretrage.
Po završetku programa pacijenti imaju mogućnost uključiti se u online grupu podrške jednom tjedno te ih se nastavlja individulano ambulantno pratiti.
U trenutku otpusta gotovo su svi pacijenti nepušači, a nakon šest mjeseci ne puši 37% polaznika.
To je oko 12 puta više nego kada pušači prestaju pušiti sami.
Apstinencija se potvrđuje mjerenjem koncentracije ugljičnog monoksida u izdahu.