KB Dubrava
Primjenom ovog pristupa se izbjegava vanjski rez na licu, a samim time i vidljivi ožiljci.
Operacija je izvedena na dvama pacijentima, a predstavlja novu kiruršku metodu i značajan napredak u liječenju prijeloma donje čeljusti.
U kirurškom timu sudjelovali su dr. Igor Čvrljević i dr. sc. Marko Tarle te operacijske sestre Leticija Iverović i Dijana Ileković.
Operacija je izvedena pod mentorstvom prof. dr. sc. Ivice Lukšića, uz anesteziološki tim predvođen mr. sc. Ivom Smiljanić.
Prijelomi donje čeljusti liječe se različitim metodama ovisno o mjestu i vrsti prijeloma.
Prijelomi prednjeg dijela donje čeljusti i brade su jednostavniji i često se liječe pristupom kroz usta.
Za složenije prijelome uzlaznog dijela i prijelome zglobnog nastavka, tradicionalno su korištene metode konzervativnog liječenja ili povezivanja čeljusti vijcima i gumicama (tzv. intermaksilarna fiksacija), što često uključuje dugotrajan oporavak i potencijalne trajne posljedice poput lošijeg zagriza ili dugotrajnih bolova.
Kirurško liječenje takvih prijeloma, koje podrazumijeva rez na vratu ili licu, predstavlja tehnički izazovniju metodu i nosi značajan rizik od oštećenja ličnog živca i drugih komplikacija.
Upravo zato je, zahvaljujući razvoju posebnih kutnih kirurških instrumenata i endoskopskih instrumenata, u Klinici za kirurgiju lica, čeljusti i usta omogućena primjena najnovije metode liječenja složenih prijeloma čeljusti minimalno invazivnim pristupom kroz usta.
Ova tehnika je primijenjena prvi put u Hrvatskoj i susjednim zemljama, postavljajući Kliniku kao vodeći centar u primjeni najnaprednijih medicinskih praksi i postignuća.
Suradnjom našeg tima maksilofacijalnih kirurga, anesteziologa, medicinskih tehničara i svih odjelnih djelatnika, pacijentima će biti osiguran brži oporavak i kraći boravak u bolnici.
Također su izbjegnuti rizici i komplikacije povezani s tradicionalnim metodama te je značajno poboljšan estetski rezultat, što je od izuzetne važnosti u liječenju prijeloma u području lica.