Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Europski tjedan mentalnog zdravlja održava se svake godine u svibnju, a ove godine obilježavamo peti Europski tjedan mentalnog zdravlja, u razdoblju od 13. do 19. svibnja. Obilježavanje je pokrenula organizacija Mental Health Europe, s ciljem podizanja svijesti o važnosti mentalnog zdravlja u svakodnevnom životu pojedinca i zajednice. Tema ovogodišnjeg tjedna je Bolji zajedno: ujedinimo se u kreiranju budućnosti mentalnog zdravlja! (eng. Better Together: Co-creating the Future of Mental Health).
Prema Eurobarometru (2023.), 62% građana Europske unije smatra da su nedavni događaji u svijetu (pandemija COVID-19, agresija na Ukrajinu, klimatska kriza, nezaposlenost te troškovi hrane i energije) utjecali na njihovo mentalno zdravlje. Više od polovice ispitanika posljednjeg istraživanja EU barometra koji su imali problema s mentalnim zdravljem nije dobilo pomoć stručnjaka. Smatra se da bi slična situacija mogla biti vjerojatna i u široj europskoj regiji. Stoga postoji nužna potreba za promjenom u odnosu prema mentalnom zdravlju.
Razgovor o mentalnom zdravlju sve je učestaliji, a inicijativa poput ovog tjedna igra ključnu ulogu u podizanju svijesti, smanjenju stigme i diskriminacije te zagovaranju bolje zaštite mentalnog zdravlja. Takav događaj služi kao platforma na kojoj se pojedinci, zajednice i organizacije diljem Europe udružuju prepoznajući važnost mentalnog zdravlja i potrebu za zajedničkim djelovanjem.
Ovogodišnji tjedan stavlja naglasak na zajedničko djelovanje kao snagu kojom dionici u području mentalnog zdravlja imaju mogućnost razvoja i implementacije politika, usluga i programa koji njeguju mentalno zdravlje. Osim stručnjaka u području mentalnog zdravlja, ističe se važnost i pravo uključivanja osoba koje su doživjele poteškoće mentalnog zdravlja u procese donošenja odluka o mentalnom zdravlju. Kako je mentalno zdravlje oblikovano životnim događajima te socio-ekonomskim i okolišnim odrednicama, ne možemo primjereno odgovoriti na izazove s kojima se naše društvo suočava isključivo djelovanjem unutar zdravstvenog sustava, već je u proces potrebno uključiti i druge aktere. Zajedničko djelovanje ima i društvene i ekonomske koristi. Društveno, postoji velik potencijal za osnaživanje pojedinaca i društva, povećanje ravnopravnosti i dijeljenje odgovornosti. Kada je riječ o ekonomskim prednostima, sama suradnja korisnika i pružatelja usluga osigurava bolju raspodjelu javnih resursa.
Kroz zajedničko djelovanje, naglasak se stavlja na dostupnost usluga i promociju mentalnog zdravlja i prevenciju problema mentalnog zdravlja.
Zajedničko djelovanje - primijenjeno u politikama, praksama, istraživanjima i komunikaciji - ima potencijal približiti nas našoj viziji društva koje promiče mentalno zdravlje za sve, intervenira rano kada se problemi pojave i pruža pristupačne i sveobuhvatne zdravstvene usluge onima kojima su potrebne.
Organizacija Mental Health Europe želi svima osvijestiti da se mentalno zdravlje tiče svih nas te da svi imamo ulogu u stvaranju bolje budućnosti za sve.