Film u bolnici
Nakon predstavljanja rezultata istraživanja publike sedme umjetnosti, djece i mladih u ranjivim situacijama 14.11.2023. putem platforme Zoom te na Međužupanijskom stručnom skupu bolničkih učitelja 24.11.2023., projektni tim Film u bolnici / Film in Hospital objavio je publikaciju koja objedinjuje dvije faze provedbe istraživanja - europsku dimenziju provedenu na razini partnerskog konzorcija (Italija, Slovenija, Španjolska, Belgija, Švedska i Hrvatska) te na razini Hrvatske.
Rezultati i zaključci predstavljaju vrijedan izvor informacija o potrebama publike sedme umjetnosti - djece i mladih u ranjivim situacijama, prvenstveno hospitalizirane djece i mladih kao i metoda njihovog uključivanja u zdravstvenim ustanovama.
Ključni nalazi provedenog istraživanja u dijelu koji se odnosi na emotivnu angažiranost odnosno pozitivan utjecaj sudjelovanja u programu na proces ozdravljenja su korelacijski sumirani kako slijedi:
-što je veća emocionalna uključenost i pozornost gledatelja, veći je užitak koji rezultira;
-zajedničko je iskustvo gledanja, bilo u razrednoj skupini ili povremenoj maloj grupi, privlačnije i korisnije od pojedinačnog ili obiteljskog gledanja;
-doživljaj emocija i učenje nečeg novog su dva iskustva koja su značajno povezana s ukupnim zadovoljstvom, posebno u ekspresivnoj funkciji, tj. kada omogućuju razmjenu ideja i mišljenja s drugim ljudima (učiteljima, odgojiteljima, "cimerima").
Uz navedene ključne nalaze istraživanja, projektni je tim detektirao aktivnosti kojima će obogatiti desetogodišnje iskustvo poticanja filmske pismenosti, ljubavi prema filmu kao i obogaćivanja bolničkih dana hospitaliziranoj djeci i mladima, među kojima su:
Povećati offline aktivnosti na bolničkim odjelima - neposredna komunikacija je najvažnija
Poticati zajedničko gledanje filmova te poticati razmjene mišljenja i komunikaciju (u grupama, u zajedničkim bolničkim prostorijama) - povremene kino projekcije u kapacitiranim bolnicama
Povećati broj dodatnih aktivnosti oko filma offline - razne radionice npr. TikTok dokumentaristi
Ustrajati u stvaranju navika online filmskih srijeda i definiranih termina online
Kombinirati korištenje filmske umjetnosti u zabavne i didaktičke svrhe
Uvesti intenzivniju dinamiku gostovanja ostalih AV dionika u redovni program
Uključiti stvaralaštvo djece i mladih u FUB.org platformu i FUB program te povremeno održavati online susrete s djecom i mladima, autorima filmova.
Zahvaljujući prilici za provođenjem ovakvog sveobuhvatnog istraživanja, Udruga Djeca susreću umjetnost kroz program Sedmi kontinent nastavlja pružati podršku hospitaliziranoj djeci i mladima te širiti filmsku magiju u bolnicama diljem zemlje te razvijati filmske programe i u novom desetljeću inkluzivnog rada.
Istraživanje u Hrvatskoj je provedeno uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija RH u okviru Javnog poziva za razvoj publike u kulturi za 2023. godinu te sredstvima Kreativne Europe, potprograma MEDIA. Projekt Film u bolnici sufinanciran je i sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, Grada Zagreba te Ureda za udruge.
Online platforma filmubolnici.org sadrži više od 100 filmskih djela recentne europske produkcije za djecu i mlade od 3 do 15+ godina, kao i festivalske naslove pažljivo odabrane prema standardiziranim kriterijima.
Naslovi iz filmskog programa Sedmi kontinent s naglaskom na klasicima hrvatske kinematografije i djelima mladih autora čine ponudu domaćeg filma.
Projekt je sufinanciran sredstvima Potprograma MEDIA, u sklopu poziva za potporu projektima koji potiču filmsku edukaciju i razvoj publike.
Međunarodni partnerski tim čine: filmski festivali za djecu JEF (Belgija), BUFF Film Festival (Švedska), distributeri i producenti iz Španjolske Cooperativa Promotora de Mitjans Audiovisuals, art kino iz Slovenije Javni zavod Kinodvor te organizacija koja provodi kreativne programe filma Il Nuovo Fantarca Onlus A R.L. iz Italije.
Projekt se sufinancira i sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, Grada Zagreba, Ureda za udruge te Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, a zahvaljujući partnerstvu sa Savezom Naša djeca i njihovom akcijom "Za osmijeh djeteta u bolnici" uključile su se i hrvatske bolnice.
Pristup platformi je besplatan i potrebno je samo unijeti aktivacijski kod kojeg djeca i mladi dobivaju prilikom registracije svog boravka od strane medicinskog osoblja u uključenim bolnicama.
Cilj online platforme filmubolnici.org je razvedriti i olakšati dane koje pacijenti, djeca i mladi, provode u bolnicama te među njima potaknuti interes za filmsku umjetnost i samostalno kreativno stvaralaštvo u sklopu zanimljivog, raznolikog i metodički osmišljenog programa.