Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Korisnici i stručni djelatnici udruge mogli su provjeriti svoje zdravstveno stanje mjerenjem krvnog tlaka, koncentracije šećera u krvi, tjelesne mase, antropometrijskim mjerenjima, mjerenjem prisutnosti ugljičnog monoksida (CO) u izdahu, uz savjetovanje o mogućnostima i metodama unaprjeđenja zdravlja te izbjegavanja rizičnih čimbenika razvoja bolesti usvajanjem zdravijih načina života.
Cilj obilježavanja Mjeseca svjesnosti o invaliditetu, s vodećom ovogodišnjom temom "Svijet mogućnosti", je podizanje svijesti o izazovima i postignućima osoba s tjelesnim ili intelektualnim poteškoćama. Tema "Svijet mogućnosti" naglašava usmjerenost kampanje na podršku različitosti, uklanjanje prepreka i stvaranje uključivih zajednica u kojima svatko ima priliku napredovati. Tako se mijenjaju stereotipi o invaliditetu i promiče inkluzivnije društvo. Stvaranje i zagovaranje inkluzivnog društva i aktivno sudjelovanje u njegovu stvaranju zadatak je svih nas (pristupačne javne usluge, inkluzivno obrazovanje i ravnopravne mogućnosti zapošljavanja). Snažan izraz solidarnosti ovog ožujka može biti korištenje službene narančaste boje kao simbola energije i pozitivnosti.
Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. ožujka kao Svjetski dan osoba s Down sindromom. Datum simbolizira tri reprodukcije 21. kromosoma, što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom. Ove godine središnja tema je "Kraj stereotipima! Pokaži podršku!" s naglaskom na povezivanje, odnosno provedbu akcija s osobama s Down sindromom o njima važnim stvarima u životu (zdravlju, edukaciji, poslu, životu), kako mogu osobno doprinijeti zajednici u kojoj žive, te pokazati bližnjima kako da im, zajedno, pomognu unaprijediti i poboljšati svakodnevni život. Cilj obilježavanja Svjetskog dana Down sindroma je podizanje svijesti i razumijevanje Down sindroma, kao i pitanja vezanih uz mobiliziranje podrške i priznavanje dostojanstva te prava i dobrobiti za osobe s Down sindromom. Danas u Hrvatskoj živo oko 2.000 osoba s Down sindromom.