KBC Zagreb
Gensko testiranje predstavlja veliku nadu za pacijente s uznapredovalim metastatskim rakom jer će znatno poboljšati kvalitetu njihova života i ishode liječenja.
Bolesnik će nakon testiranja dobiti optimalnu terapiju, a dokazano je kako su uz ovakvo testiranje ishodi liječenja bolji za 30%.
Grad Zagreb je nedavno izdao građevinsku dozvolu za prenamjenu 500 kvadrata hotela Rebro u laboratorij, koji će biti treći takav u Europi, nakon onih u Švicarskoj i Njemačkoj.
Trenutno se uzorci tkiva oboljelih pacijenata iz Hrvatske šalju u te centre.
Cijena jednog testa je oko 3300 eura, a to plaća HZZO.
Kapacitet hrvatskog laboratorija za gensko sekvenciranje bit će 10.000 uzoraka godišnje.
To je znatno više od hrvatskih potreba, pa će se ostatak usluga moći ponuditi zemljama u okruženju.
Nova metoda testiranja daleko je preciznija od prethodnih, analizira 324 gena i sve opcije njihovih promjena.
Hrvatske smjernice za sveobuhvatno gensko profiliranje revidirane su u ožujku, na temelju tih smjernica šalju se zahtjev za genskim profiliranjem tkiva bolesnika.
Osim uređenja i opremanja laboratorija za gensko testiranje, projekt uključuje i osnivanje nacionalnog Zavoda za personaliziranu medicinu u sklopu KBC Zagreb, te edukaciju i osposobljavanje djelatnika.
U drugoj fazi bit će pokrenuta hrvatska baza podataka u onkologiji radi praćenja ishoda liječenja.
Tvrtke Ericsson Nikola Tesla i IN2 trenutno rade na uspostavi IT sustava za prikupljanje podataka nužnih za praćenje liječenja i umrežavanje centara koji liječe onkološke bolesnika.
U sklopu projekta bit će iskorišteni postojeći mehanizmi eUpućivanja i eNaručivanja u sklopu CEZIH-a.