Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Cilj simpozija bio je kroz interdisciplinarni pristup upoznati se s racionalnim dijagnostičkim postupcima i optimalnim mogućnostima liječenja vaskularnih bolesti.
Simpozij je organiziran kroz četiri tematska bloka: Nove spoznaje u angiologiji, Vaskularne dileme, Abeceda angiologije (u suradnji s Hrvatskim društvom za vaskularnu kirurgiju) te Angiološki mozaik gdje su kroz vaskularne slučajeve iz svakodnevne kliničke prakse (polivaskularna bolest, rekurentna plućna embolija, sindrom krađe krvi potključne arterije, aneurizma zdjeličnih arterija) raspravljene dileme u liječenju angioloških bolesnika u svjetlu recentnih europskih smjernica. Predavanja su obuhvatila epidemiologiju vaskularnih bolesti i netraumatskih amputacija ekstremiteta u Republici Hrvatskoj u desetogodišnjem razdoblju, racionalni klinički pristup perifernoj arterijskoj bolesti uz prisutne komorbiditete (šećerna bolest, kronična bubrežna bolest, fibrilacija atrija, srčano popuštanje), utjecaj spolnih hormona na perifernu vaskularnu bolest u žena i muškaraca, te interventno liječenje periferne arterijske bolesti pomoću ugljičnog dioksida. U nastavku simpozija izlaganja su bila posvećena aneurizmatskoj bolesti torakalne i abdominalne aorte, akutnom aortnom sindromu, probiru populacije na nasljedne aortopatije, endovaskularnom liječenju bolesti torakalne aorte, rekurentnoj venskoj tromboembolijskoj bolesti (VTE), terapijskim opcijama u pretilih bolesnika s VTE te endovaskularnom liječenju plućne embolije mehaničkom trombektomijom.
Vaskularne bolesti česte su u općoj populaciji, uz visoke stope mortaliteta. Imaju značajnu stopu recidiva te kronični karakter uz relativno nisku informiranost opće populacije. Stoga je cilj ovogodišnjeg, devetog po redu vaskularnog simpozija, bio povećati svijest za navedene bolesti u zdravstvenoj zajednici te potom kapilarno, kroz zdravstvene djelatnike i medije u općoj populaciji.
Simpozij "Hrvatski vaskularni dan - CROVASCULAR" pokrenut je 2015. godine kao jedinstveni stručno-znanstveni skup u Republici Hrvatskoj koji pokriva sve aspekte vaskularnih bolesti. Zamišljen je kao platforma za izmjenu znanja i iskustava iz područja vaskularne medicine (angiologije) njegujući interdisciplinarnost, timski rad i holistički pristup angiološkom bolesniku. Navedeno je osnova stručnog i znanstvenog napretka koji u konačnici vodi uspješnom liječenju.
Simpozij tradicionalno uključuje nastavnike i kliničare s Medicinskih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, Katoličkog sveučilišta te iz hrvatskih kliničkih bolničkih centara i kliničkih bolnica. Bodovan je od strane Hrvatske liječničke komore, te oslobođen kotizacije čime se dokida monopol na znanje i znanstvene spoznaje iz područja kardiovaskularne medicine.