Hrvatska liječnička komora
Mlada liječnica iz čakovečke bolnice je pronađena mrtva u svom stanu u Zagrebu, dan nakon što je na društvenim mrežama objavljena gruba kritika na njezin rad te popratni uvredljivi komentari.
HLK upozorava kako je liječnička profesija izuzetno rizična za mentalno zdravlje, da su liječnici izloženi visokim razinama stresa i sindromu sagorijevanja te da su na poslu nerijetko izloženi verbalnom ili fizičkom nasilju, te napadima i uvredama na društvenim mrežama.
Pri tome su podsjećaju kako pozivi i poticanje na nasilje te govor mržnje na društvenim mrežama predstavljaju kazneno djelo.
HLK urednike i novinare poziva da se pri izvještavanju o samoubojstvima pridržavaju smjernica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), upozorivši kako znanstvena istraživanja potvrđuju da neetično medijsko izvještavanje o samoubojstvima može imati negativan utjecaj te potaknuti nova samoubojstva.
HLK je pokrenula poseban telefon za psihološku podršku i savjetovanje za liječnike te im omogućila i niz digitalnih edukacija o mentalnom zdravlju.
U Republici Hrvatskoj postoji nekoliko brojeva telefona za psihološku pomoć:
U sklopu Klinike za psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Zagreb djeluje Centar za krizna stanja i prevenciju suicida, u koji se može doći bez najave i uputnice između 8 i 20 sati ili nazvati telefon 012376470 od 0 do 24 sata.
Psihološku pomoć možete dobiti i na Hrabrom telefonu na broju 116111.
SOS telefon za pomoć suicidalnim i depresivnim osobama ima i udruga Životna linija - 0800123123. Stručna pomoć i potpora putem linije dostupna je svakim radnim danom od 10 do 22 sata. Telefonska je linija anonimna i potpuno besplatna za pozivatelje.
Psihološki centar TESA pruža besplatno psihološko telefonsko savjetovanje na broju 014828888 svakog radnog dana od 10 do 22 sata.
Hrvatska udruga za prevenciju suicida - HUPS u Virovitici nudi pomoć putem broja 033/721-178.