Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Ime modula je "Heroin i ostali opioidi", a opisuje procese, materijale i uključene dionike u različite faze i razine tržišta.
U modulu su opisane procjene prijetnji, identificirana ključna pitanja i definirane preporuke za djelovanje na razini Europske unije i država članica.
Ilegalna konzumacija opioida izaziva veliku zabrinutost u Europi, a koja je prvenstveno usmjerena na heroin.
Međutim, sve se više usmjerava pažnja i na druge opioide, posebice gledajući situaciju u Sjedinjenim Američkim Državama.
Na području Europe, konzumacija heroina i ostalih opioida odgovorna je za 74% slučajeva predoziranja sa smrtnim ishodom prijavljenih tijekom 2021. godine, te je procijenjen 1 milijun visokorizičnih korisnika opioida u dobi od 15 do 64 godina.
Tržište opioidima sve je složenije, te uključuje diverzificirane lijekove te međunarodno kontrolirane i nove sintetske opioide iz više izvora.
Prema zdravstvenim podacima, metadon, buprenorfin, fentanil i njegovi derivati sve su više prisutni na europskom tržištu, a tijekom 2021. godine registrirano je šest novih sintetskih opioida, od kojih je tri pripadalo skupini benzimidazola, te su preostala tri klasificirana kao ostali opioidi.
Tijekom 2021. godine u Europskoj uniji je zaplijenjeno 9,5 tona heroina, što predstavlja najveću zaplijenjenu količinu u zadnjih 20 godina.
Između 2011. i 2021. godine zaplijenjena količina heroina se udvostručila, dok je nastupio pad u cijeni te porast njegove čistoće.
Nakon zabrane kultivacije opijumskog maka u Afganistanu 2022. godine došlo je do pada uvoza heroina iz Afganistana.
Međutim, tržište se usmjerilo na proizvodnju sintetskih opioida.
Balkanska ruta i dalje je aktivna u krijumčarenju heroina za europsko tržište.