Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
Tom je prigodom održana završna konferencija za sudionike na kojoj su predstavljeni rezultati projekta, a kojoj su, između ostalih, prisustvovali posebni savjetnik ministra zdravstva Tonći Buble, dr. med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Lucian Vukelić, dr. med. spec., te ravnatelj Agencije za lijekove i medicinske proizvode prof. dr. sc. Siniša Tomić.
Nositelj projekta je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, dok su partneri u projektu Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Ministarstvo zdravstvo Republike Hrvatske.
Projekt je započeo u svibnju 2019. godine.
Ukupna vrijednost projekta je 2.231.933,00 eura, dok ga je EU sufinancirala sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 1.894.950,00 eura.
Cilj projekta bio je ostvariti integrirano upravljanje podacima o lijekovima na nacionalnoj razini kako bi se omogućila jednostavna i sigurna razmjena informacija o lijekovima među raznim dionicima zdravstvenog sustava, racionalizirali resursi, unaprijedila sigurnost primjene lijekova i pridonijelo daljnjem unapređenju čitavo zdravstvenog sustava.
Ovim projektom je nadograđena i postojeća e-usluga u sustavu e-Građani, a koja omogućuje provjeru podataka o statusu lijeka na listi lijekova HZZO-a, provjeru upute o lijeku u elektroničkom obliku i jednostavnu prijavu sumnje na nuspojavu za lijekove koje pacijent uzima ili ih je uzimao u posljednjih šest mjeseci.
Time je ovaj projekt ispunio svoju konačnu svrhu osnaživanja uloge pacijenta u procesu liječenja i podizanju razine brige o vlastitom zdravlju jao i poticanja razvoja zdravstvene pismenosti.
Projekt "eLijekovi - Integrirani informatički sustav za upravljanje lijekovima" sastoji se od tri komponente.
Prva komponenta je nacionalna baza lijekova koja sadrži službene podatke o svim lijekovima dostupnima u RH kao i povijest promjena određenih podataka.
Dostupna je putem javne internetske stranice i putem platforme e-Građani.
Svrha je omogućiti svima, a posebice pacijentima, jednostavan način pronalaska svih relevantnih podataka o lijeku na jednom mjestu.
Tako objedinjeni podaci koje HALMED regulatorno odobrava i podaci koji se iz HZZO-a koriste u zdravstvenom sustavu sada su dostupni na korištenje svim zainteresiranim dionicima.
Dodatnu vrijednost predstavlja činjenica da su podaci strukturirani prema europskim ISO IDMP normama, što će omogućiti razmjenu podataka s drugim državama članicama koje koriste iste standarde, uključujući i buduću zajedničku Europsku bazu podataka o lijekovima.
Druga komponenta odnosi se na uspostavu sustava za provjeru interakcija prilikom propisivanja i izdavanja lijekova.
Interakcije lijekova su promjene učinka jednog lijeka zbog istodobnog uzimanja nekog drugog lijeka.
Sustav je uveden u informativne svrhe kako bi se smanjili neželjeni učinci jednog lijeka na drugi i postigli bolji ishodi liječenja.
Treća komponenta projekta odnosi se na razvoj funkcionalnosti izravnog prijavljivanja sumnji na nuspojave lijekova Agenciji za lijekove i medicinske proizvode.
Nuspojave mogu prijavljivati zdravstveni djelatnici putem internog informatičkog sustava te pacijenti putem sustava e-Građani.
Kvalitetne prijave sumnji na nuspojave pridonose boljem praćenju sigurnosnog profila lijeka, otkrivanju novih nuspojava te boljoj karakterizaciji već poznatih nuspojava.
Dostupnost validnih i objedinjenih podataka o lijeku u elektroničkom obliku te olakšavanje postupka prijave sumnji na nuspojave lijekova u konačnici će doprinijeti boljoj informiranosti i sigurnijoj primjeni lijekova te poboljšanju razine javnog zdravlja u Republici Hrvatskoj.