Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Ozonski sloj štiti život na zemlji od štetnog UV zračenja sunca.
Međunarodnom suradnjom znanstvenika, vladinih institucija i nevladinih udruga je 1987. godine u Montrealu usvojen Montrealski protokol o tvarima koje oštećuju ozonski sloj.
Ove godine 16. rujna obilježava se 36. godišnjica Montrealskog protokola, najuspješnijeg međunarodnog sporazuma u zaštiti okoliša koji danas broji 198 zemalja članica.
Primjer je učinkovite i uspješne međunarodne suradnje i partnerstva razvijenih država i država u razvoju u zaštiti globalnih ciljeva.
Ograničavanje rasta globalne temperature na 1,5 stupnjeva je još uvijek moguće ako odmah i drastično ubrzamo klimatske aktivnosti.
Žurno moramo nastaviti s aktivnostima čiji je cilj oporavak ozonskog sloja i smanjenje klimatskih promjena.
Međutim, kako se radi o postojanim tvarima koje ga uništavaju, smanjenje njihovih koncentracija u stratosferi sporo pada te stručnjaci predviđaju potpunu uspostavu prirodne ravnoteže stvaranja i razgradnje ozonskog sloja oko 2050. godine.
Prema procjenama UN-a, u 35 godina provođenja Protokola smanjena je potrošnja 98% tvari koje oštećuju ozonski sloj.
Provedba mjera Montrealskog protokola spriječila je milijune slučajeva raka kože i desetke milijuna slučajeva očne mrene.
Bez provedbe Montrealskog protokola oštećenje ozonskog sloja bilo bi deset puta veće, nego što je danas što bi izazvalo dalekosežne posljedice na zdravlje ljudi i na okoliš.
Njegovom provedbom je ujedno postignuto smanjenje učinka globalnog zatopljenja i promjene klime.