Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Komarci su prvi na ljestvici najsmrtonosnijih životinja na svijetu. U svijetu prenose brojne zarazne bolesti: malariju, dengue, žutu groznicu, chikungunyu, zika virusnu infekciju, različite encefalitise te druge bolesti. Radi bolesti koje prenose komarci u svijetu godišnje umre približno milijun ljudi, a zarazi ih se približno 700 milijuna - gotovo svaka deseta osoba na planetu.
Premda područje u kojem živimo značajno ne trpi radi autohtonih bolesti koje prenose komarci, važno je osvijestiti da klimatske promjene, globalizacija i urbanizacija ubrzavaju pojavu i širenje novih i/ili već udomaćenih invazivnih vrsta komaraca te se tako povećava rizik za pojavu bolesti koje one mogu prenositi.
Tigrasti komarac, Aedes albopictus je invazivna vrsta koja je udomaćena na području cijele Hrvatske, a u svijetu je značajna kao prijenosnik dengue, chikungunya i zika virusne infekcije. Područje Europe nije endemsko područje ovih bolesti, no nakon dolaska zaraženih osoba iz područja svijeta koja jesu endemska za ove bolesti, postoji mogućnost prijenosa virusa sa zaražene osobe na druge osobe. Tako su posljednjih godina na području južne i jugoistočne Europe zabilježene brojne manje epidemije navedenih bolesti, a dvije veće epidemije chikungunya virusne infekcije zabilježene su u Italiji 2007. i 2017. godine.
Među bolestima koje prenose komarci na području Europe (i Hrvatske) tijekom posljednjih godina najčešće su infekcija virusom Zapadnog Nila (West Nile, WN) i Usutu virusna infekcija. Uzročnike ovih bolesti prenosi domaći komarac Culex pipiens, vrsta koja nam najčešće noću ometa san. Prema podacima Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti ove godine je na području Europske unije zabilježeno 89 slučajeva WN infekcija u ljudi: Italija 56, Grčka 22, Rumunjska 5, Francuska 3 i Mađarska 3. U zemljama Europe izvan Unije zabilježeno je devet slučajeva WN infekcija u ljudi, svih devet u Srbiji.
Na visokim ljetnim temperaturama za potpuni razvojni ciklus komarca, od jaja do odrasle jedinke, potrebno je svega nekoliko dana (četiri do sedam). Stoga se razvoj urbanih vrsta komaraca (najčešće su Ae. albopictus i Cx. pipiens) događa stalno i svuda oko nas u većim i manjim nakupinama vode.