- Kako bi se spriječila dehidracija savjetuje se unos dovoljno tekućine, negazirane vode i niskokaloričnih napitaka bez kofeina, alkohola i šećera.
- Treba izbjegavati boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima.
- Osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta.
- Dobro je nositi laganu svijetlu odjeću od prirodnih materijala te zaštititi glavu od direktnog sunca.
- Prostor u kojem se živi treba rashladiti koristeći hladniji noćni zrak, danju zatvoriti prozore i spustiti rolete, naročito one koje su okrenute prema suncu te isključiti što je više moguće električnih uređaja u domu.
- Savjetuje se izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana i naporan fizički rad, koji valja obavljati u najhladnije doba dana.
- Treba redovito koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja, za novorođenčad i malu djecu koristiti najviši faktor, a dobro je odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zračenja.
- Osobito je opasno ostavljati djecu niti životinje u parkiranom vozilu.
- S obzirom na to da se očekuje pojačan promet na gradskim cestama i obilaznicama te autocestama, kao i povremeni zastoji, poželjno je izbjegavati putovanja u najtoplijem dijelu dana.
- Na put treba ponijeti vodu, a važno je konstantno unositi tekućinu, ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi.
- Rashladni uređaj namjestiti na temperaturu sedam Celzijevih stupnjeva nižu od vanjske.
U idućem tjednu velika opasnost za toplinske valove se očekuje 12. srpnja za sve gradove, a vrlo velika 11. srpnja za Rijeku i 13. srpnja za Dubrovnik.