Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Razvija se u malim vodama stajaćicama, najčešće u dvorištima i vrtovima, u leglima koja su nastala aktivnošću ljudi (umjetna legla): otvorene posude s vodom u dvorištima i vrtovima (kante i bačve), različiti predmeti u dvorištu i u okolišu u kojima se nakuplja kišnica, gume na otvorenome u koje upada kiša, začepljeni slivnici i oluci, vaze na grobljima te druge slične male nakupine vode. Tigrasti komarac je značajan kao molestant (napasnik) i kao vektor bolesti (dengue, chikungunya i Zika virusna infekcija). Aktivan je i bode tijekom cijelog dana, a u ljetnim danima (srpanj, kolovoz i rujan) građane najčešće uznemiruje ova vrsta.
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" provodi "Program istraživanja i praćenja invazivnih vrsta komaraca na području grada Zagreba u 2023. godini". Provedbu programa financira Grad Zagreb, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Jedna od aktivnosti je provedba pripremne faze u kontroli brojnosti tigrastog komarca korištenjem sterilnih jedinki mužjaka iste vrste (eng. Sterile insect technique, SIT).
SIT je biološka metoda u suzbijanju komaraca, a provodi se puštanjem sterilnih mužjaka komaraca u prirodnu populaciju, u ovom slučaju je to tigrasti komarac, nakon čega se sterilni mužjaci pare s divljim ženkama komaraca iste vrste na području gdje su ispušteni. Rezultat je da ženke stvaraju i polažu jaja iz kojih se neće razviti nove jedinke komaraca. Puštanje sterilnih mužjaka u dovoljnom broju i tijekom duljeg vremena omogućava parenje mužjaka s velikim brojem ženki, što bi u konačnici trebalo dovesti do značajnog pada brojnosti jedinki tigrastih komarca na promatranom području.
Područje ispuštanja u Zagrebu je Cvjetno naselje (Prisavlje).
Na području Europe posljednjih godina provode se istraživanja i pilot projekti u smanjenju brojnosti tigrastog komarca uz pomoć primjene SIT tehnike u brojnim zemljama (Italija, Portugal, Španjolska, Grčka, Srbija, Švicarska i dr.), a prošle 2022. i ove godine SIT u Hrvatskoj provodi i Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije iz Pule na području Premanture u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Odjelom za biologiju Sveučilišta u Osijeku.