Ostalo

Moždani udar uzrokuje 8% smrti u Hrvatskoj

Objavljeno 22.06.2023.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

U 2021. godini od moždanog udara u Republici Hrvatskoj umrlo je 5018 osoba, odnosno 8% svih umrlih.
Moždani udar uzrokuje 8% smrti u Hrvatskoj
 

Od toga je bilo 2067 muškarca (6,6 % od svih umrlih muškaraca) i 2951 žena (9,3% od svih umrlih žena).

U dobi do 65 godina od moždanog udara umrlo je 413 osoba odnosno 4,2% od ukupno umrlih te dobne skupine. Moždani udar je 2021. godine treći po učestalosti uzrok smrti kod muškaraca (nakon bolesti COVID-19 i ishemijske bolesti srca), ali i kod žena (nakon ishemijske bolesti srca i bolesti COVID-19). Godišnje se u Hrvatskoj liječi oko 13000 osoba zbog moždanog udara.

Prema standardiziranoj stopi na hrvatsko stanovništvo, u posljednjih 20 godina (od 2001. do 2021.g.) prisutan je pozitivan trend smanjenja standardizirane stope smrtnosti od cerebrovaskularnih bolesti (moždanog udara) u Hrvatskoj (od 232,2/100.000 u 2001., na 93,3/100.000 u 2021. godini).

Prema posljednjim podacima Eurostata za 2020. godinu, Hrvatska je po standardiziranoj stopi smrtnosti od cerebrovaskularnih bolesti na visokom 7. mjestu od ukupno 32 europske zemlje. Zemlja s najvišom stopom je Bugarska (329,24/100.000), a s najnižom Francuska (39,21/100.000), dok je standardizirana stopa mortaliteta u Hrvatskoj 121,83/100.000 (standardizacija na novo europsko stanovništvo).

Moždani udar je naglo nastali neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem moždane cirkulacije zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. Nedostatak kisika i hranjivih tvari uzrokuje oštećenje i odumiranje živčanih stanica što ima za posljedicu oštećenje mozga i gubitak funkcija koje taj dio mozga kontrolira. Moždani udar može biti posljedica začepljenja arterije koja opskrbljuje mozak krvlju, što se naziva ishemijski moždani udar ili infarkt mozga, koji je i najčešći. Osim toga, moždani udar može nastati i zbog puknuća krvne žile u mozgu kada dolazi do izljeva krvi u mozak, odnosno do hemoragijskog moždanog udara.

Najčešći simptomi moždanog udara nastaju iznenada, a to su:

Iznenadna utrnulost, slabost ili oduzetost ruke, noge ili lica, osobito ako je zahvaćena samo jedna strana tijela.
Iznenadne smetnje govora - otežano razumijevanje, izgovaranje ili gubitak govora.
Iznenadne smetnje vida - naglo zamagljenje ili gubitak vida.
Iznenadne smetnje u hodu, nesigurnost i zanošenje u hodu, gubitak ravnoteže, vrtoglavice.
Iznenadna jaka glavobolja, može biti praćena mučninom i povraćanjem.

Osobe koje su doživjele i preživjele moždani udar često trpe različite posljedice. One mogu biti kratkoročne i/ili dugoročne, što ovisi o tome koji dio mozga je oštećen te koliko brzo se uspjelo reagirati. Što ranije reagiranje na simptome moždanog udara spašava živote i poboljšava mogućnost oporavka.

Svatko može znatno smanjiti vlastiti rizik jednostavno se pridržavajući sljedećih preporuka:

prepoznajte i liječite svoje čimbenike rizika: visoki krvni tlak, šećernu bolest, visoku razinu kolesterola i fibrilaciju atrija
budite tjelesno aktivni i redovito vježbajte
održavajte pravilnu prehranu bogatu voćem i povrćem, a smanjite unos soli, šećera i masnoća
ograničite konzumaciju alkohola
nemojte pušiti (ako pušite, potražite pomoć radi bržeg i lakšeg prestanka pušenja)
naučite prepoznati simptome upozorenja i odmah zatražite pomoć

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(1)
5.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.