Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom
Predrasude društva, stigma, diskriminacija i neinformiranost o invaliditetu i razvojnim poteškoćama djece doprinose većoj pojavnosti svih oblika nasilja nad djecom s teškoćama u razvoju.
Nasilje nad djecom s teškoćama u razvoju ozbiljan je društveni problem, a prevencija nasilja bitna komponenta zaštite prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, dodaje pravobraniteljica.
Oblici nasilja koji su usmjereni prema djeci s teškoćama u razvoju su nedopustivi i neprihvatljivi te često uključuju ismijavanja, ruganja, obraćanja pogrdnim imenima i oponašanja pojedine vrste invaliditeta.
Upravo prihvaćanje i življenje inkluzije odnosno različitosti sprječava generalizaciju djece s teškoćama kao bolesne, nesposobne, ili one s posebnim potrebama te oblikuje javno mišljenje o jednako vrijednim i važnim članovima zajednice.
Posebno je važno osvijestiti, ne samo roditelje i učitelje, već i djecu o socijalnim vještinama i interakciji s djecom različitih oštećenja u svojemu okruženju.
Prevencija svih oblika nasilja nad djecom s teškoćama u razvoju se može postići znanjem, a ono, kako kažu, prvenstveno polazi od znanja pojedinca, obiteljske zajednice te odgojno-obrazovnih ustanova.