Ostalo

Obilježen Svjetski dan hipertenzije

Objavljeno 18.05.2023.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

17. svibnja se od 2005. godine obilježava Svjetski dan hipertenzije.
Obilježen Svjetski dan hipertenzije
 

Cilj obilježavanja Svjetskog dana hipertenzije je podizanje svijesti javnosti, informiranje i edukacija opće populacije o prevenciji, otkrivanju i liječenju hipertenzije te posljedično prevenciji moždanog udara, srčanog udara te drugih srčanih i bubrežnih bolesti.

Također je važno i informiranje o pravilnim metodama mjerenja krvnog tlaka.

Hipertenzija ili povišeni arterijski tlak je tiha, podmukla bolest koja godinama ne mora pokazivati nikakve simptome, te je glavni čimbenik rizika za kardiovaskularne bolesti.

Visoke vrijednosti krvnoga tlaka često se zamijete tek kada se manifestiraju oštećenja na raznim organima, najčešće na srcu, mozgu, bubrezima ili očima.

Stoga je od velike važnosti edukacija javnosti o potrebi prepoznavanja ranih simptoma i redovite kontrole krvnog tlaka.

Neki od simptoma hipertenzije su: bol i pritisak u glavi, crvenilo lica, umor, smetenost, mučnina, pretjerano znojenje, uznemirenost, osjećaj lupanja srca, zujanje u ušima, krvarenje iz nosa, smetnje vida.

Normalna vrijednost krvnog tlaka je 120/80 mmHg, dok se dijagnoza hipertenzije postavlja kada je krvni tlak viši od 140/90 mmHg u mirovanju, kroz dulje vrijeme.

Gotovo trećina odrasle populacije ima povišeni krvni tlak.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije 1,28 milijardi odraslih osoba u dobi 30-79 godina ima hipertenziju.

Prema procjenama, 18% svih smrti može se pripisati hipertenziji (oko 9,4 milijuna ljudi godišnje).

U 2021. godini hipertenzivne bolesti bile su na petom mjestu od deset vodećih uzroka smrti u Hrvatskoj.

Zabilježena je 4461 osoba koja je umrla od hipertenzivne bolesti, od čega su 1604 muškarca i 2857 žena.

Kardiovaskularne bolesti ukupno su prvi uzrok smrtnosti, a 2021. godine umrlo je 22958 osoba, odnosno 36,6% ukupno umrlih.

Analiza po spolu pokazuje da su uzrok smrti 41,6% umrlih žena (13126) te 31,6% umrlih muškaraca (9832).

Vodeće dijagnostičke podskupine su ishemijska bolest srca s udjelom od 12,4% (7773) i cerebrovaskularne bolesti s udjelom od 8% (5011) u ukupnom mortalitetu.

Kako bi se smanjio rizik visokog krvnog tlaka potrebno je smanjiti unos soli, hraniti se uravnoteženom prehranom, prestati pušiti, izbjegavati prekomjerno pijenje alkohola, baviti se tjelesnom aktivnošću i održavati normalnu tjelesnu težinu.

Također je važno redovito kontrolirati vrijednosti krvnoga tlaka validiranim uređajem.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.