Ministarstvo unutarnjih poslova
Projekt se provodi od 2011. godine u cijeloj Europi.
Prošle je godine projektom obuhvaćeno više od 100 europskih gradova u više od 20 zemalja u kojima se mjeri razina nedopuštenih droga i njihovih metabolita, odnosno biomarkera izlučenih kroz urin.
Zagreb je jedini grad u Republici Hrvatskoj koji je u uključen u istraživanje, a planiramo da se uključe i drugi gradovi kako bismo dobili potpuniju sliku toga što se događa u cijeloj državi.
Istraživanje prati šest različitih vrsta droga, u koje spadaju stimulansi (amfetamin, metamfetamin, kokain i ecstasy), a prije dvije godine uvelo se i praćenje kanabisa, dok je ove godine uključen i ketamin.
U posljednjih deset godina konzumacija droga je porasla za više od 30%, dok je smrtnost uslijed konzumacije droga, najčešće opijata, porasla za 25% u usporedbi sa stanjem prije deset godina.
To je jedan od vodećih problema u Europskoj uniji.
Iz tog razloga je i Europska agencija za praćenje droga (EMCDDA) dobila povećanje budžeta od 40 milijuna eura jer prvog, trenutnog odgovora na problematiku droga nema.
Kanabis je najprisutnija droga na europskom tržištu i na njega otpada 70% svih zapljena, odnosno 40% tržišta novca u Europi.
Nakon desetogodišnjeg uzlaznog trenda, u Zagrebu je 2022. godine zabilježen pad razine urinarnih metabolita kokaina.
Osim u konzumaciji kokaina, od 2020. godine u Zagrebu se bilježi i pad amfetamina te ostalih droga obuhvaćenih istraživanjem.
Gledajući desetogodišnji trend izlučivanja urinarnih metabolita kanabisa, nakon uzlaznog trenda koji je kulminirao 2020. godine, od 2021. godine bilježi se pad koji se nastavio i u 2022. godini.