Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Najveći udio pušača je u dobnoj skupini između 25. i 35. godine života (43,6%), dok muškarci nešto češće puše od žena (41,2% naspram 35,7%) .
Duhanski dim sadrži preko 7000 različitih kemijskih sastojaka, od kojih neke posebno oštećuju srce i krvne žile.
Najštetnije tvari iz duhanskog dima za krvožilni sustav su nikotin, katran i ugljični monoksid.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) "duhanski proizvodi" se definiraju kao proizvod koji su u cijelosti ili djelomično napravljeni od listova duhana kao sirovine koji se proizvode za pušenje, žvakanje.
Na tržištu se pojavio sve veći broj "novih duhanskih proizvoda" koji se definiraju kao duhanski proizvod koji ne pripada ni jednoj od sljedećih kategorija: cigarete, duhan (za samostalno motanje, za lule i vodene lule,cigare i cigarilosi),duhan (za žvakanje, za šmrkanje ili za oralnu potrošnju).
Prodaja cigareta smanjivala se tijekom godina proteklog desetljeća, što dovodi do razvoja i marketinga e-cigareta i novih duhanskih proizvoda (grijani duhanski proizvodi).
Elektronički sustavi za isporuku nikotina (e-cigarete), koji se također nazivaju vaping uređaji ili olovke za vape, uređaji koji se koriste za pušenje ili "vape" aromatizirane otopine.
Glavni sastojci otopine e-cigareta su nikotin, propilen glikol sa ili bez glicerola i različita sredstva za poboljšanje okusa.
Uz negativan utjecaj na zdravlje ljudi, negativno utječu na okoliš.
Proizvođači e-cigareta ne dostavljaju jasne upute korisnicima kako pravilno odložiti korištene uređaje, litij-ionske baterije i iskorištene uljne patrone.
E-cigarete su izrađene od plastike i metala i kao takve nisu biorazgradive što uzrokuje raspršenje mikroplastike i ulja u okoliš.
Grijani duhanski proizvodi postupkom zagrijavanja stvaraju aerosol koji sadrži nikotin i štetne sastojke u obliku aditiva i aroma.