Ministarstvo zdravstva
Primjerice, ako se rak debelog crijeva otkrije u ranoj fazi, petogodišnje preživljenje iznosi oko 90%, no prema podacima Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva, svega oko 25% pozvanih osoba napravi test unutar programa. Zato se radi revizija postojećeg Nacionalnog preventivnog programa prema primjerima sjeverne i zapadne Europe te je pokrenuto donošenje Nacrta programa oportunističkog probira raka debelog i završnog crijeva u visokorizičnih pacijenata u ordinacijama obiteljske medicine.
Pozitivan primjer je Nacionalni program za probir i rano otkrivanje raka pluća. Jedan od ključnih elemenata u uspješnoj provedbi programa je kompletna digitalizacija koja je omogućila integriranje svih razina zdravstvene zaštite, od primarne, sekundarne i tercijarne, te stavljanjem liječnika obiteljske medicine na centralno mjesto probira i naručivanja sudionika Nacionalnog programa. Time su stvoreni uvjeti da je odaziv na naručeni Low-Dose CT veći od 95%.
Kao pozitivan primjer provedbe ističe se i Nacionalni program ranog otkrivanja dojke, koji je direktno povezan s kontinuiranim padom od 24% smrtnosti od ove bolesti u Hrvatskoj. U sklopu programa je ostvaren odaziv od 60%. Odaziv se planira dodatno podignuti unaprjeđivanjem procesa pozivanja i komunikacijom svih dionika programa.
U završnoj je fazi i Nacrt Nacionalnog programa ranog otkrivanja melanoma te se dorađuju i protokoli za pokretanje pilot projekta u sklopu Nacionalnog programa raka vrata maternice.