DB Srebrnjak
U istraživanje će biti uključeno više od 650 učenika u tri hrvatske regije, a u fokusu će biti praćenje učinka čestica nastalih procesom raspada gotovo nerazgrađujuće otpadne plastike na pojavu i razvoj alergijskih bolesti.
Projekt će se provoditi na području Osijeka, Požege, Slavonskog Broda, Zagreba, Ivanić Grada, Velike Gorice, Zaprešića, Zadra, Šibenika i Splita.
Različita geografska područja su odabrana zato što imaju drugačije okolišne čimbenike koji mogu utjecati na pojavu i izloženost plastici, ali i drugačije prehrambene navike.
Sudjelovanje je dobrovoljno, a glavna motivacija za djecu jest da provjere jesu li alergičari ili ne.
Istraživanje je dio međunarodnog znanstvenog projekta IMPTOX, kojim se želi saznati kako mikroplastika i nanoplastika utječu na zdravlje ljudi, s posebnim naglaskom na alergijska oboljenja, a Dječja bolnica Srebrnjak je jedan od dvanaest europskih centara koji ga provode.
Projekt će trajati četiri godine.
Najveće količine mikroplastike i nanoplastike se mogu naći u plodovima mora, u određenoj ribi, a posebno iznutricama ribe gdje se filtrira morska voda.
Mikroplastiku i nanoplastiku nalazimo u hrani koja se pakira i duže drži u plastičnim omotima ili posudama, u hrani koja se termički obrađuje u plastici i vodi te dulje stoji u plastici, a posebno u plastici loše kvalitete koja povećava rizik izloženosti.