Ostalo

Incidencija raka u Hrvatskoj 2020. godine

Objavljeno 28.11.2022.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Registar za rak pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) je populacijski registar koji prati pojavnost raka na području Republike Hrvatske.
Incidencija raka u Hrvatskoj 2020. godine
 

Djeluje od 1959. godine, a prvi izvještaj napravljen je za 1968. godinu.

Od 2015. godine dio je Nacionalnog javnozdravstvenog informacijskog sustava (NAJS) pri HZJZ.

Godišnji izvještaji (Bilteni) Registra za rak redovito se objavljuju na web-stranicama HZJZ.

Radi se o dinamičkoj bazi podataka te su prema međunarodnim smjernicama objavljeni podaci podložni manjim promjenama kako pristižu podaci za sljedeće godine.

Stoga se podaci o broju slučajeva u nekoj godini objavljeni kod prikaza trendova bolesti mogu blago razlikovati od onih objavljenih u izvještaju za tu godinu.

U 2020. godini zabilježeno je 23.230 novih dijagnoza raka (C00-C97 prema MKB-10 klasifikaciji bolesti, bez ne-melanomskog raka kože (C44*)), što je pad od 10,3% u odnosu na broj slučajeva u 2019. godini prema sadašnjem stanju baze Registra za rak (25.896).

Relativno gledano, najveći pad novih dijagnoza (veći od 20%) zabilježen je kod raka bubrega, prostate i štitnjače.

U apsolutnim brojevima, najveći pad je zabilježen za rak prostate (599 slučajeva manje), pluća (414 manje) te debelog i završnog crijeva (291).

Više slučajeva nego u 2019. godini zabilježeno je za rak gušterače (23 slučaja više), zloćudne tumore mozga i drugih dijelova središnjeg živčanog sustava (15 slučajeva više) i neka druga, rjeđa sijela raka.

Po županijama, najveći relativni pad dijagnoza raka bio je u Virovitičko-podravskoj (-16,1%), Požeško-slavonskoj (-16%) i Varaždinskoj županiji (-15,6%); najmanji pad bio je u Splitsko-dalmatinskoj (-5,8%) i Šibensko-kninskoj (-4,8%) županiji, dok je u Istarskoj županiji zabilježeno 2,6% dijagnoza više nego u 2019. godini.

U apsolutnim brojevima, najveći pad broja dijagnoza zabilježen je u Gradu Zagrebu (-608), Osječko-baranjskoj županiji (-256) i Zagrebačkoj županiji (-182).

Pad broja postavljenih dijagnoza bio je najveći tijekom proljeća 2020. godine, ali je zabilježen i krajem godine.

Zabilježeni pad u broju postavljenih dijagnoza raka u 2020. godini nije rezultat stvarnog smanjenja pojavnosti zloćudnih bolesti.

Incidencija raka u stalnom je porastu u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj.

Zbog demografskih trendova, postojećih rizičnih čimbenika i sve preciznijih dijagnostičkih metoda taj porast je i očekivan.

Pad broja dijagnosticiranih slučajeva u 2020. godini vjerojatno je rezultat kombinacije čimbenika povezanih s COVID-19 pandemijom: smanjene dostupnosti dijagnostičkih pretraga zbog djelomičnog zatvaranja bolnica, kratkotrajnog prekida provedbe nacionalnih programa ranog otkrivanja raka, kao i manje učestalosti traženja liječničke pomoći ili obavljanja drugih sistematskih pregleda.

Slični pokazatelji smanjenja broja dijagnosticiranih slučajeva u 2020. godini zabilježeni su i u drugim zemljama koje imaju dostupne podatke.

Osim pandemije COVID-19, Hrvatsku su u 2020. zadesila i dva razorna potresa, koja su također mogla djelomično utjecati na raspoloživost zdravstvenih usluga.

Važno je naglasiti iznimnu važnost inzistiranja na provođenju preventivnih pregleda za probir i rano otkrivanje raka kako bi se ovaj manjak postavljenih dijagnoza nadoknadio i time smanjio utjecaj na buduće podatke o smrtnosti od raka.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.