Ostalo

Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja

Objavljeno 11.10.2022.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Još prije pandemije procjenjivalo se da svaka osma osoba u svijetu ima problema s mentalnim zdravljem.
Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja
 

Posljednjih nekoliko godina ostavilo je posljedice na mentalno zdravlje cjelokupne populacije: mnogi su osjetili učinke kroničnog stresa kojemu nas je pandemija izložila, a procjenjuje se da je uslijed nje došlo do porasta prevalencije anksioznih i depresivnih teškoća i do 25%. Nažalost, čini se da gotovo nitko nije bio spreman na mentalnozdravstvenu krizu koja prati pandemiju COVID-19: resursi za zaštitu mentalnog zdravlja često su nedovoljnog kapaciteta ili nedovoljno dostupni građanima. Budući da je mentalno zdravlje neodvojivo od tjelesnog, važno je posvetiti mu pažnju koju zaslužuje i učiniti ga prioritetnim.

Zato je slogan ovogodišnjeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja "Učinimo mentalno zdravlje i dobrobit za sve globalnim prioritetom".

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine, a pokrenula ga je 1992. godine Svjetska federacija za mentalno zdravlje u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom. Cilj mu je potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju i naglasiti važnost koju ima promicanje mentalnog zdravlja. Ovogodišnja tema skreće nam pažnju na potrebu za usmjeravanjem na one preventivne intervencije koje vrednuju, promiču i čuvaju mentalno zdravlje, čime možemo prevenirati smetnje mentalnog zdravlja. Te intervencije trebaju zahvaćati čitav razvojni put čovjeka, od ranog djetinjstva do starosti, a njihova je implementacija važna kako bi sustavi skrbi bili bolje opremljeni nositi se s izazovima za mentalno zdravlje koji nam predstoje.

Jedna takva intervencija je i ulaganje u mentalnozdravstvenu pismenost pojedinaca, skupina i zajednica. Upravo je edukativni program PoMoZi Da, razvijen u sklopu projekta Živjeti zdravo, usmjeren na unaprjeđivanje mentalnozdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika u osnovnim i srednjim školama. Također je u cilju ovog programa osnažiti odgojno-obrazovne djelatnike za pružanje psihološke prve pomoći učenicima koji razvijaju probleme mentalnog zdravlja, doživljavaju pogoršanje postojećih problema ili proživljavaju krizu. Mladi su posebno rizična skupina jer čak 50% mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine života, zbog čega je važno na vrijeme prepoznati znakove i potražiti pomoć. Mentalnozdravstvena pismenost odgojno-obrazovnih djelatnika važna je jer učenici s njima provode najviše vremena tijekom školovanja, zbog čega mogu biti prvi koji će primijetiti ako učenik ima poteškoća ili pokazuje znatne promjene u ponašanju. Kada odgojno-obrazovni djelatnici primijete znakove problema, često ne znaju što učiniti ili nisu sigurni u svoje vještine pružanja podrške. Program PoMoZi Da usmjeren je i na smanjenje stigme i zabluda te poticanje otvorenog razgovora s učenicima o problemima mentalnog zdravlja. Sudjelovanjem u ovom programu odgojno-obrazovni djelatnici stječu znanja o najčešćim psihičkim smetnjama kod učenika, vježbaju kako im pristupiti i uče pružati psihološku prvu pomoć.

Dosadašnja iskustva polaznika govore o velikom zadovoljstvu sadržajem, vođenjem i načinom provedbe programa te o porastu sigurnosti i spremnosti za pristupanje učenicima koji doživljavaju teškoće. Rezultati preliminarne evaluacije ishoda također pokazuju porast sigurnosti polaznika u vlastito znanje i vještine te pozitivan pomak u stavovima o stručnoj pomoći.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.