Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Zapravo se radi o reakciji kože na izlaganje štetnim djelovanjima UV zračenja.
Preplanula boja kože rezultat je obrane od djelovanja UV zračenja koje oštećuje kožu - "zdrave opekline kože" ne postoje.
Svako pretjerano izlaganje UV zračenju može rezultirati strukturnim oštećenja kože.
Kratkoročno, ova šteta može se očitovati kao "izgaranje", osjetljivost i ožiljci, a dugoročno kao fotostarenje.
Fotostarenje, uzrokovano razgradnjom kolagena u koži , manifestira se smanjenjem elastičnosti kože, pojavom dubokih bora i finih linija, hiperpigmentacijama i staračkim pjegama.
Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), korištenje solarija ne preporučuje se kod osoba mlađih od 18 godina, a mnoge zemlje u svijetu upravo su to i zabranile.
Uporaba solarija u Brazilu i Australiji u svrhu dobivanja preplanulog tena je zabranjena, kako za mlade tako i za odrasle.
Za UV zračenje iz solarija smatra se da ima slične zdravstvene učinke kao i prirodno, sunčevo UV zračenje.
U ovome području postoji zabluda o sigurnosti solarija jer emitira pretežno UVA zrake, za razliku od UVB, koje su razlog nastajanja opeklina.
UVA zrake također dovode do negativnih strukturalnih promjena u koži.
Jednako tako, najčešći argumenti "za" solarije su priprema kože za izlaganje suncu tijekom npr. godišnjih odmora i sinteza vitamina D.
U stvarnosti, preplanulost stečena korištenjem solarija pruža vrlo ograničenu zaštitu od opeklina sunca, a vitamin D sintetizira se u dovoljnim količinama tijekom uobičajenog, svakodnevnog izlaganja suncu.
Korištenje solarija u svakom slučaju ne preporučuje se osobama svjetlije puti i osobama s upalnim promjenama na koži, kao i za vrijeme terapije određenim lijekovima ili nakon određenih kozmetičkih tretmana te trudnicama.
U slučaju korištenja, HZJZ preporučuje korištenje provjerenih pružatelja usluga koji će se pobrinuti o pravilnoj provedbi tretmana i zaštiti osjetljivih područja, kao i uputama za postupanje prije i nakon tretmana.