KBC Sestre milosrdnice
Transplantaciju crijevne mikroflore odnosno transfer fekalne mikrobiote (FMT), kod bolesnice starije životne dobi s refraktornom Clostridioides difficile infekcijom, po prvi je puta u KBC Sestre milosrdnice izveo tim u sklopu Zavoda za gastroenterologiju i hepatologiju Klinike za unutarnje bolesti.
U timu su bili dr. Mario Živković, prim. dr. sc. Vedran Tomašić i viša medicinska sestra Melita Kristofić, a transplantaciju su izveli u suradnji s dr. Anom Gverić Grginić iz Zavoda za mikrobiologiju, parazitologiju i hospitalne infekcije, te uz spodršku i pomoć kolega iz KBC Rijeka i Fekalne biobanke Medicinskog fakulteta u Rijeci.
Infekcija C. difficile se razvila kao posljedica višestruke antimikrobne terapije.
Donor je bila mlada i zdrava osoba kod koje su provedena sva potrebna testiranja prije uzimanja stolice.
FMT metoda se provodi tako da se tekući filtrat - stolica razrijeđena fiziološkom otopinom - zdravog donora tijekom pregleda debelog crijeva kolonoskopom unosi u završni dio tankog crijeva i početni/uzlazni dio debelog crijeva.
Pacijentica je sutradan nakon zahvata bila spremna za otpust iz bolnice.
Transplantacija crijevne mikroflore, ili transfer fekalne mikrobiote (FMT), pokazala se spasonosnom metodom liječenja u slučaju razvoja pseudomembranoznog kolitisa refraktornog na provedenu antimikrobnu terapiju, problema koji je sve učestaliji zbog starenja stanovništva i povećane primjene antibiotika, osobito u bolničkim uvjetima.
Ta metoda liječenja crijevne flore primjenjuje se od 2017. godine u Zavodu za gastroenterologiju KBC Rijeka i od tada se većina pacijenata iz Hrvatske s istim zdravstvenim tegobama upućivala u Rijeku.
Od prije oko dvije godine transplantaciju crijevne mikroflore moguće je napraviti u KB Merkur.