Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Umjesto u svom dosadašnjem listopadnom terminu vezanom za Svjetski dan hrane, konferencija se ove godine po prvi puta održava uz Svjetski dan sigurnosti hrane, koji se u cijelom svijetu obilježava 7. lipnja.
Konferenciju organizira Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, a uz podršku Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) i Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA).
Ove se godine Svjetski dan sigurnosti hrane širom svijeta obilježava pod sloganom "Sigurnija hrana - bolje zdravlje", a u okviru konferencije mu je posvećen okrugli stol s temom "Učinkovit sustav kontrole hrane u službi zaštite zdravlja potrošača".
Ocijenjeno je kako je hrana na hrvatskom tržištu sigurna, a dio smo i europskog sustava za sigurnost hrane koji je najkompleksniji i najzahtjevniji te zbog toga pruža najveću razinu zaštite potrošača.
Hrvatski potrošači promišljaju o sigurnosti hrane čak i nešto više od prosječnih stanovnika Europske unije, što je bio razlog da je Europska agencija za sigurnost hrane prošle godine, uz još šest država članica, odabrala upravo našu zemlju u kojima je financirala projekt "Europa bira sigurnu hranu" s ciljem poticanja dodatne edukacije potrošača vezane uz sigurnost hrane i ukazivanja na znanost koja stoji iza sigurnosti hrane.
Ministarstvo poljoprivrede svake godine izrađuje nekoliko vrsta monitoringa hrane u području sigurnosti hrane, za što je i ove godine izdvojeno 24 milijuna kuna.
Trenutno se radi na nekoliko zakona u području sigurnosti hrane, pa tako i na novim zakonima o hrani, o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima te o zdravlju životinja.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava kako u svijetu godišnje jedan od deset ljudi biva pogođen bolestima koje se prenose hranom.
Konferencija traje dva dana tijekom kojih će stručnjaci i znanstvenici iz zemlje i inozemstva predstaviti široki spektar tema koje obuhvaćaju različite aktivnosti potrebne za kvalitetnu procjenu rizika od opasnosti u hrani, čime se željela podići svijest o multidisciplinarnom pristupu koji sigurnost hrane zahtijeva.