Hrvatski zavod za javno zdravstvo
U dubinskom pregledu tržišta kokaina i metamfetamina, agencije ukazuju na povećane proizvodne aktivnosti u Europi te kako suradnja između kriminalnih skupina diljem svijeta stvara nove sigurnosne prijetnje i širi tržište.
Nove analize pokrivaju trendove duž opskrbnog lanca od proizvodnje i trgovine do distribucije i uporabe. Opisuju veliko i rastuće tržište kokaina i trenutno malo, ali stalno rastuće tržište metamfetamina u EU. Također upozoravaju na povećanu prijetnju koju predstavljaju inovacije u proizvodnim procesima i kemijski prekursori, a ujedno upozoravaju i na rastući raspon ostalih proizvoda koji mogu biti opasni za potrošače.
Europa je glavna regija za proizvodnju sintetičkih droga, kako za domaće tako i za vanjska tržišta. Sve je više i ključna točka za prekrcaj droge koja potječe odnekud i namijenjena je drugim regijama svijeta. I za kokain i za metamfetamin postoje dokazi da su latinoameričke i europske kriminalne skupine partneri u proizvodnji, trgovini i distribuciji.
Trgovina ilegalnim drogama i dalje dominira teškim i organiziranim kriminalom u EU, a gotovo 40% kriminalnih mreža prijavljenih Europolu, a koje djeluju na međunarodnoj razini, aktivno je u trgovini drogom.
Kokain je druga najčešće konzumirana ilegalna droga u EU nakon kanabisa, s tržišnom maloprodajnom vrijednošću u 2020. procijenjenoj na 10,5 milijardi eura (raspon od 7,7 do 12,8 milijardi eura). Oko 3,5 milijuna Europljana (15-64 godine) izvještava da su koristili tu drogu u prošloj godini, dok ju je njih 14 milijuna koristilo tijekom života. Dok je upotreba kokaina i dalje koncentrirana na jugu i zapadu Europe, čini se da se tržište širi prema istoku.
Metamfetamin je najšire konzumirana sintetička stimulativna droga na svijetu, a još uvijek igra relativno malu ulogu na europskom tržištu droga. Ipak, najnovija analiza pokazuje rastuću prijetnju koju ova droga predstavlja u regiji, kako se dostupnost povećava i upotreba se širi na nova područja. Metamfetamin se proizvodi unutar EU za opskrbu domaćih i vanjskih tržišta. Europa je također odredište i tranzitna zona za ovu drogu iz drugih proizvodnih središta (npr. Iran, Nigerija, Meksiko) koja putuje u Aziju i Oceaniju. Nova industrija metamfetamina u Afganistanu predstavlja prijetnju EU, s obzirom na konkurentne cijene i davno uspostavljene rute trgovine drogom u Europu.
Upotreba metamfetamina u Europi povijesno je bila koncentrirana u Češkoj i Slovačkoj, no čini se da se upotreba širi i drugdje. Najnoviji podaci o otpadnim vodama otkrivaju da je ta droga također prisutna u Belgiji, Cipru, istočnoj Njemačkoj, Španjolskoj, Turskoj i nekoliko sjevernoeuropskih zemalja (npr. Danska, Latvija, Litva, Finska, Norveška). Od 58 gradova s podacima o ostacima metamfetamina u komunalnim otpadnim vodama za 2020. i 2021., oko polovice (27) prijavilo je porast.
S obzirom na veće količine metamfetamina prisutnih na europskom tržištu, postoji zabrinutost zbog povećane potražnje za drogom, osobito u njenom obliku koji se može pušiti (kristalni metamfetamin). To bi moglo imati dugoročne posljedice, uključujući veće opterećenje zdravstvenih sustava i prijetnju javnoj sigurnosti.