Udruga "Život s limfedemom"
U liječenju limfedema, uz redovitu tjelovježbu i prilagođenu prehranu, posebno je važna kompletna dekongestivna terapija kojom se eliminira višak tekućine iz organizma.
Terapija uključuje ručnu limfnu drenažu, bandažu s kompresivnim zavojima te nošenje kompresivnih čarapa.
Život s limfedemom je moguć isključivo uz redovito provođenje kompletne terapije, a velike pauze u terapiji mogu imati ozbiljne posljedice pa čak i ugroziti život pacijenta.
Drugi veliki problem je nedostatak stručnjaka specijaliziranih za ovu bolest što se najbolje oslikava u činjenici da u Hrvatskoj, za razliku od susjednih zemalja EU, nema specijalista limfologa već oboljele uz svoju osnovnu specijalizaciju, liječe većinom fizijatri, a manje vaskularni kirurzi i dermatovenerolozi.
S obzirom na preopterećenost zdravstvenog sustava, nemogućnosti provođenja odgovarajuće terapije u bolnicama, pacijenti su prisiljeni plaćati skupe terapije u privatnim ordinacijama i klinikama.
Limfedem nije smrtonosna bolest, no nije izlječiv, a ako se ne provodi odgovarajuća terapija može imati teške, po život opasne posljedice.
Posebno su ugroženi onkološki bolesnici kojima se bolest javlja nakon kirurških zahvata i uklanjanja limfnih čvorova kod karcinoma dojke.
Iz Udruge "Život s limfedemom" naglašavaju kako za intenzivnih mjesec dana kompletne dekongestivne terapije koja uključuje limfnu drenažu i bandažu, pacijenti moraju izdvojiti i do 7000 kuna, a u to nisu uračunati troškovi za kompresivnu odjeću, čarape, zavoje, losione za kožu, jer dio pomagala nije na listi HZZO-a.