Pravobraniteljica za djecu
Upozorila je da vršnjačko nasilje u praksi još nije dovoljno prepoznato niti je u dovoljnoj mjeri obuhvaćeno prevencijom, posebice kad je riječ o psihičkom i online nasilju, pa čak i kada djeca prijave nasilje odraslima, nerijetko ne dobivaju odgovarajuću zaštitu ni razumijevanje.
Posljedice vršnjačkog nasilja mogu biti dugotrajne i teške, a u nekim slučajevima mogu izazivati psihičke i fizičke tegobe i u odrasloj dobi, rekla je, naglasivši i važnost upoznavanja djece sa svim oblicima nasilja te njihova osnaživanja da nasilje prijave odrasloj osobi u koju imaju povjerenje.
Pravobraniteljica je ustvrdila i da su odrasli dužni dijete zaštititi od nasilja te mu pružiti potrebnu podršku i pomoć, a s počiniteljima nasilja raditi na razvijanju empatije, preuzimanju odgovornosti i učenju učinkovitijih obrazaca ponašanja.
Iako prevencija nasilja treba biti prioritetna zadaća cijeloga društva i svih državnih sustava koji se bave djecom, posebice je važna u sustavu odgoja i obrazovanja koji obuhvaća svu djecu.
Škole trebaju omogućiti sigurno ozračje za svu djecu, s jasnim stavom prema nasilju kao neprihvatljivoj pojavi za koju će uvijek uslijediti očekivane posljedice, a nužno je i izgrađivati suradničke i podržavajuće odnose među učenicima i djelatnicima škole.
Istaknula je da preventivne strategije i programi, koji uključuju učenike, nastavnike i roditelje, moraju biti dio školskih kurikuluma, znanstveno utemeljeni te s očekivanim pozitivnim ishodima za djecu.
Škole moraju biti svjesne svoje odgojne uloge i biti uključene u živote svojih učenika i izvan škole, a stoga se, kazala je pravobraniteljica, djelatnici škole moraju baviti i nasiljem među učenicima koje se odvija na internetu i društvenim mrežama.