Vlada RH
Informatički sustav omogućio je cjeloviti pristup listama čekanja na svakom bolničkom radilištu, bolju iskorištenost opreme i uređaja, kao i učinkovitost svakog zdravstvenog radnika, jer se za svakoga ima uvid u to koliko je napravio pretraga i zahvata, rekao je Beroš.
Izmijenjeni su indikatori za upućivanje na pretrage i zahvate.
"Nije jednako ako je netko upućen temeljen onkološke dijagnoze i zahtijeva hitnu obradu i ako liječnik pacijenta uputi na kontrolni pregled ili obradu za šest mjeseci ili godinu dana. To je dosad bilo iskazano zajedno, što nije bilo realno stanje", kazao je ministar.
U promjene se krenulo s 10 zahvata na koje se najviše čeka, a sustav je uspostavljen tako da dozvoljava onome tko donosi odluke i upravlja listama čekanja da uvidi poteškoće i pronađe rješenja, bilo da se radi o kadrovsko-materijalnim ili organizacijskim poteškoćama.
"Kad uočimo disfunkcionalnost poput manjka opreme, odmah idemo u nabavku, kad uočimo manjak kadrova idemo ka odobravanju specijalizacija. Ravnatelji su ti koji moraju znati svoje potrebe, a Ministarstvo te potrebe neće opstruirati", rekao je Beroš.
Novi sustav provjeren je kroz pilot projekt preveden u KBC Zagreb, gdje su liste čekanja višestruko smanjene pa se tako čekanje na, primjerice, prvi hematološki pregled smanjio sa 367 na 73 dana, na kemoterapiju sa 161 dan na 17 dana itd.