KBC Rijeka
Slabovidnost je najčešće oštećenje vida u djece i vodeći uzrok sljepoće na jednom oku, bez prisutne vidljive bolesti oka, zbog čega se djeca u pravilu ne žale na smetnje vida. Ako se ne izliječi u ranom razdoblju razvoja života djeteta do oko 7. godine života, slabovidno oko neće nikada više moći povratiti dobar vid. Štoviše, oko može postati i funkcionalno slijepo jer je nakon sedme godine života razvoj vidnog dijela mozga najvećim dijelom završen.
Nacionalni preventivni program ranog otkrivanja slabovidnosti provodi se pozivanjem četverogodišnjaka na probirni preventivni pregled koji nalikuje dječjoj igri pogađanja i sakrivanja jednog, a zatim drugog oka i posve je bezbolan.
Utemeljen je u sinergiji Klinike za očne bolesti Kliničke bolnice "Sveti Duh", Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, Povjerenstva za provedbu Nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja slabovidnosti, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te 142 oftalmologa u 72 hrvatske zdravstvene ustanove diljem Hrvatske.
Svako peto dijete koje se dosad odazvalo na pregled vida u okviru provođenja Nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja slabovidnosti upućeno je na daljnju obradu, odnosno na kompletan oftalmološki pregled zbog mogućih problema s vidom.
Krajem 2020. u Republici Hrvatskoj propisana je provedba probira vida za svu novorođenčad testiranjem crvenog refleksa iz očnog dna direktnim oftalmoskopom odmah nakon rođenja u rodilištu te nakon navršenih mjesec dana u sklopu redovitog sistematskog pregleda u ordinacijama primarne zdravstvene zaštite. Navedeno je od izrazite važnosti, s obzirom da je prvih 6-8 tjedana života djeteta kritično razdoblje razvoja vida kada je potrebno prepoznati ne samo za vid ugrožavajuću već i po život opasnu patologiju oka.