Ostalo

Sigurnost djece na internetu

Objavljeno 08.02.2018.

Hrvatski sabor

U organizaciji Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku te na inicijativu i uz potporu Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, u Saboru je u srijedu održana tematska sjednica posvećena pitanju sigurnosti djece na internetu.
Sigurnost djece na internetu
 

Ovom sjednicom, kojom je ujedno obilježen i Dan sigurnijeg Interneta, željelo se ukazati na sigurnosne probleme djece na internetu te je upućen poziv na zajedničko djelovanje svih aktera u društvu u pronalasku novih i učinkovitih rješenja za zaštitu djece od štetnih sadržaja koji su im dostupni na internetu kao i u podizanju svijesti javnosti o toj temi.

Predsjednica Odbora Ines Strenja-Linić kazala je kako je širenjem upotrebe interneta, uz neosporne koristi i brži napredak u svim djelatnostima, došlo i do širenja novih oblika društveno neprihvatljivih ponašanja koji utječu na psihosocijalni razvoj djece i mladih jer su oni i najčešći korisnici moderne računalne tehnologije. Porast zlostavljanja djece, kao i razvoj novih oblika zlostavljanja, dodala je, u uskoj je vezi i s razvojem tehnoloških komunikacijskih dostignuća. Istaknula je aktivnosti Centra za nestalu i zlostavljanu djecu koji je od svojega osnivanja 2006. godine proveo mnoge projekte usmjerene na rad s mladima koji imaju problema s ponašanjem te na zaštitu djece od štetnih sadržaja na Internetu.

Važan korak u smjeru zaštite djece na internetu je i potpisivanje Povelje o sigurnosti djece na internetu koju su Centar za sigurniji internet i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu 6. veljače potpisali s Vipnetom, Hrvatskim Telekomom, Tele2 i HAKOM-om, a kojom su se operateri obvezali da će uklanjati neprimjerene sadržaje.

Predstavnici nadležnih ministarstava, sudstva i ureda pravobraniteljica predstavili su aktivnosti koje njihove institucije poduzimaju u ovom segmentu, bilo da se radi o poboljšanju zakonskoga okvira, sankcioniranju počinitelja, edukaciji ili novim načinima borbe protiv ugroza iz virtualnog prostora kroz unaprjeđivanje zaštitnih alata, istraživanja kriminala u virtualnom prostoru, njegovom brzom otkrivanju i procesuiranju.

Osim opasnosti seksualnog iskorištavanja djece na internetu, ukazano je i na problem vršnjačkoga nasilja putem elektroničkog nasilja (cyberbullyinga), opasnih igara poput "Plavog kita" - igre samoubojstva, korištenja mračne strane interneta tzv. Darkneta, ali i na eskalaciju govora mržnje kojega koriste odrasli u virtualnom svijetu, a djeca ga oponašaju.

S obzirom da se već djeca predškolske dobi služe online tehnologijama i mobilnim uređajima, upozoreno je kako je važno da ona od prvog susreta s internetom dobivaju i informacije o potencijalnim opasnostima u digitalnom svijetu. Sudionici sjednice složni su da u taj proces moraju biti uključeni roditelji koje treba dobro educirati i dati im potrebne informacije kako bi mogli pomoći djeci da se bolje snađu u online okruženju.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(4)
5.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.