Savez samostalnih sindikata Hrvatske
Troškovi su ogromni: od 270 do 610 milijardi eura svake godine, što predstavlja od 1,8 do 4,1% bruto domaćeg proizvoda Europske unije.
U Hrvatskoj troškovi iznose 4 milijarde eura, odnosno 9,1% BDP-a.
Ti su iznosi toliko visoki jer u obzir uzimaju sve troškove: izravne troškove za zdravstvene sustave država članica (koji se odnose na liječenje), neizravne troškove za radnike i poslodavce (vezane za novčane gubitke zbog prestanka rada) i ljudske troškove za žrtve (utjecaj na kvalitetu života radnika i njihovih obitelji).
"S više od 100000 smrtnih slučajeva godišnje, profesionalni rak glavni je uzrok smrti u EU. Ova studija pokazuje kako su društveni troškovi raka vezanog uz rad ogromni. Radnici i njihove obitelji nose najveći teret tih troškova. Takva nepravedna situacija društveno je i ekonomski neprihvatljiva, a EU mora poduzeti akcije kako bi se zaustavili ti karcinomi koji se mogu spriječiti", komentirao je Tony Musu, ETUI-jev stručnjak za kemijske rizike.
Razlika između visokih i niskih procjena objašnjava se činjenicom da su troškovi izračunati na temelju različitih projekcija postotka svih slučajeva karcinoma koji se mogu pripisati radu.
Studiju "Troškovi profesionalnog raka u EU 28" su za ETUI provele konzultantske tvrtke Risk & Policy Analysts i FoBIG, specijalizirane za procjenu kemijskih rizika, a istraživali su izloženost radnika 25 kancerogenih tvari ili situacija na radu (npr. azbest, benzen, rad noću ili u smjenama, emisije dizelskih strojeva).
Od zloćudnih bolesti koje su u Hrvatskoj priznate kao profesionalne bolesti, prednjače zloćudni mezoteliomi i karcinomi pluća, kao posljedica izloženosti, ponajprije azbestu, te ionizirajućem zračenju.
To su ujedno i bolesti koje dovode do najvećih troškova.