KoHOM
Iz KoHOM-a su priopćili kako su stvarni razlozi povećanja stope bolovanja predugo čekanje pacijenata na preglede, pretrage i rehabilitaciju.
Dodaju kako godinama predlažu da se nakon određenog roka trajanja bolovanja pacijent uputi timu u kojem će biti stručnjak za liječenje osnovne bolesti zbog koje je utvrđena privremena nesposobnost za rad i ovlašteni liječnik HZZO-a koji će utvrditi žurne daljnje dijagnostičke i terapijske procedure.
Također ističu i kako se pacijenti poslani na vještačenje u Zavod za mirovinsko osiguranje gotovo nikad ne vještače u zakonskom roku od 60 dana, već puno duže.
Smatraju kako bi, kao u nekim zapadnim zemljama, i kod nas trebalo uvesti tzv. dopust za bolest od sedam dana godišnje bez odlaska liječniku, jer bi to smanjilo opterećenje liječnika i administriranje oko otvaranja i zatvaranja bolovanja.
Navode kako je u pojedinim vremenskim razdobljima povećana stopa bolovanja neizbježna, pa se tako s prvim danima rujna i povratkom djece u kolektive pojavila epidemija respiratornih i gastrointestinalnih oboljenja zbog čega se broj posjeta u ordinacijama obiteljske medicine u cijeloj Hrvatskoj povećao za 30-50% u odnosu na prethodne mjesece.
To pak, uz povećani rad znači i povećanu potrošnju recepata, antibiotika, upućivanje u laboratorij i povećanu stopu bolovanja.