Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
U Hrvatskoj djeluje Hrvatski nacionalni odbor "Desetljeće kostiju i zglobova 2010.-2020." te se Svjetski dan borbe protiv artritisa obilježava s ciljem povećanja svijesti o socijalnom i ekonomskom opterećenju mišićno-koštanih bolesti za društvo, promoviranja opravdanosti prevencije i liječenja, ohrabrenja bolesnika da brinu o svojem zdravlju te poticanja istraživanja za poboljšanje, sprječavanje i liječenje tih bolesti.
Među najučestalije reumatske bolesti svrstavaju se reumatoidni artritis koji zahvaća od 1 do 2% svjetske populacije i spondiloartritis od kojeg obolijeva od 0,5 do 2% svjetske populacije.
Kod reumatskih bolesti dolazi do razaranja kostiju i hrskavice što je praćeno oteklinama i bolnošću zglobova.
Jednom postavljena dijagnoza često je i doživotna te uvelike umanjuje kvalitetu života oboljele osobe, a i obitelji oboljelih.
Također, može dovesti do značajne invalidnosti.
Reumatoidni artritis češće zahvaća žene te se uglavnom javlja u dobi između 20. i 45. godine, iako se može javiti u svakoj životnoj dobi.
Zglobovi šaka i stopala su najčešće zahvaćeni, što vrlo brzo dovodi do radne i funkcionalne nesposobnosti.
Budući da su upalne reumatske bolesti jedne od glavnih uzroka djelomične ili trajne nesposobnosti za rad, nužno je usmjeriti se na prevenciju, rano otkrivanje i odgovarajuće liječenje bolesti te pravovremenu rehabilitaciju.
Rano otkrivanje bolesti je iznimno važno jer se uništenje zglobova odvija ubrzano u početku bolesti.
Točan uzrok ove bolesti još uvijek nije poznat, a rehabilitacija uz zdrave stilove života ima važnu ulogu u liječenju.
Važno je obratiti pažnju na prehranu te konzumirati povrće bogato željezom poput kelja, brokule i cvjetače te meso i ribu uz svježe voće i žitarice punog zrna.
Potrebno je smanjiti unos crvenog mesa te izbjegavati kofein, duhan i bijeli šećer.
Boravak na svježem zraku i suncu također djeluje blagotvorno.