Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Pretežno je to bolest mladih osoba, a kod većine bolesnika se znaci bolesti javljaju između 20. i 45. godine života, rijetko prije 15. i nakon 55. godine.
Žene obolijevaju dva puta češće od muškaraca.
Bolest je češća u zemljama koje su smještene između 40. i 65. stupnja sjeverne geografske širine, što je vjerojatno povezano s manjim brojem sunčanih dana i manjkom vitamina D, a vrlo je rijetka u tropima i na Dalekom istoku.
U većine bolesnika se simptomi pojavljuju povremeno, a s progresijom bolesti mogu se mijenjati u svojoj jakosti i trajanju.
Početni su simptomi najčešće subjektivne smetnje osjeta, smanjenje oštrine vida, gubljenje snage u jednom ili više ekstremiteta, dvoslike, poremećaji ravnoteže i vrtoglavice, smetnje kontrole mokrenja i stolice.
Mogući su i poremećaji koordinacije pokreta, tremor, skandiran govor, pojava spasticiteta, mentalni poremećaji i depresivne tegobe.
U Hrvatskoj od ove bolesti boluje oko 6000 osoba, pri čemu njih 2107, prema podacima Registra osoba s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ima invaliditet zbog navedene bolesti.
Oboljeli od multiple skleroze u Republici Hrvatskoj 26. rujna obilježavaju svoj Nacionalni dan.
Tradicija obilježavanja tog dana datira od 1979. godine, kada je 26. rujna, uz prisustvovanje oboljelih od MS-a i neurologa iz Rijeke i Zagreba, osnovano prvo "Udruženje za pomoć oboljelima od multiple skleroze i srodnih bolesti SR Hrvatske".