Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Prije 6 godina je protiv ospica, rubeole i zaušnjaka bilo cijepljeno 95% djece, a sada ih je 89,7%.
Pad broja cijepljene djece dogodio se prvi put u 30 godina, jer je procijepljenost od 1980-ih godina kontinuirano rasla.
Najveći pad procijepljenosti djece protiv ospica, rubeole i zaušnjaka zabilježen je u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, a zamjetan je pad i u Primorsko-goranskoj i Osječko-baranjskoj županiji.
To povećava broj osjetljive djece, prvenstveno u predškolskoj dobi, što povećava rizik od izbijanja epidemija tih bolesti.
Trenutno je najrealnija opasnost od pojave epidemije ospica, budući da epidemija ove bolesti traje Rumunjskoj i Italiji.
U Rumunjskoj je preko 14000 oboljelih s visokom smrtnosti od 34 umrla, dok je u Italiji više od 4000 oboljelih i dvoje umrlih.
Određene skupine ljudi u Hrvatskoj nisu zaštićene od ospica - mlađi od godinu dana, odnosno 300000 djece, kronični bolesnici i veliki broj starijih osoba koje se nisu cijepile u mladosti jer tada nije bilo cjepiva.
Teške nuspojave kod cijeljenja, koje se najčešće spominju kao razlog odbijanja cijepljenja djece, su iznimno rijetke, a najčešće nuspojave su povišena tjelesna temperatura i bol na mjestu uboda.