Ostalo

Zagreb: Groznica Zapadnog Nila

Objavljeno 02.09.2017.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Kod 80-godišnje oboljele osobe iz Zagreba koja se liječi na Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" sa simptomima encefalitisa, su u sklopu temeljite dijagnostičke obrade provedene virusološke pretrage na infekciju virusom Zapadnog Nila (VZN).
Zagreb: Groznica Zapadnog Nila
 

Rezultati analiza u Referentnom centru Ministarstva zdravstva za dijagnostiku i praćenje virusnih zoonoza pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) potvrdili su infekciju virusom Zapadnog Nila.

U Hrvatskoj je od 2012. godine do sada zabilježeno ukupno 30 oboljelih, od kojih je jedan oboljeli preminuo od posljedica komplikacija infekcijom VZN.

Groznica Zapadnog Nila je bolest koju uzrokuje virus Zapadnog Nila, koji se u prirodi održava u ciklusu između komaraca i ptica koje su primarni rezervoari virusa.

Virus se prenosi na ljude, kopitare ili druge sisavce ubodom zaraženog komarca, najčešće vrste Culex, a mogu ga prenijeti i druge vrste komaraca (npr. Aedes albopictus).

Bolest se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka i pojavljuje se ovisno o sezonskoj aktivnosti komaraca u ljetnim i jesenskim mjesecima.

Infekcija najčešće prolazi bez simptoma (u 80% slučajeva), a u 20% slučajeva se razvije manifestna bolest, s uglavnom blažim simptomima koji nalikuju prehladi ili gripi kao što su povišena temperatura, glavobolja, bol u mišićima i zglobovima te ponekad osip.

Tek se rijetko može razviti teža bolest uslijed zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava (oko 1% oboljelih), sa simptomima meningitisa/encefalitisa (upale moždanih ovojnica/mozga),
Pod povećanim su rizikom osobe starije od 50 godina te osobe koje imaju komorbiditet ili su imunosuprimirane (maligne bolesti, dijabetes, hipertenzija, kronična bubrežna bolest ili su transplantirane i sl.).

Radi smanjenja rizika od infekcije VZN, osim mjera suzbijanja komaraca, iz HZJZ-a podsjećaju na važnost osobne zaštite:

-nosite dugačke hlače i rukave tijekom boravka u području s puno komaraca;
-upotrebljavajte sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente na koži nepokrivenih dijelova tijela;
-repelente koristite strogo prema uputama proizvođača;
-zaštitite prozore i vrata mrežama protiv insekata odnosno boravite u klimatiziranim prostorima;
-uklanjajte razne nakupine vode kao mjesta za potencijalni razvoj legla komaraca, u našem okolišu, (okućnice, balkoni, terase, vrtovi);
-redovito praznite (barem jednom tjedno) ili pokrijte nakupljenu vodu (spremnici vode, plitice lončanica za cvijeće, odbačene posude i igračke, automobilske gume, limenke i sl.).

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(9)
5.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.