U idealnim uvjetima, vlažnost zraka u vašem domu trebala bi biti između 30 i 50 posto. Zrak koji je previše suh može izazvati iritaciju sluznice nosa, grla i sinusa, a može uzrokovati i krvarenje sluznice nosa. Niti previše vlažan zrak nije bezazlen, stoga treba pripaziti da vlažnost zraka ne prelazi 50 posto. Prevelika koncentracija vlage u zraku može potaknuti razvitak i razmnožavanje grinja, mikroskopskih organizama čiji nusprodukti završavaju u kućnoj prašini i mogu izazvati alergijske reakcije. Previsoka vlažnost zraka također može potaknuti i razvoj plijesni, gljivica i bakterija. Kućni ovlaživači zraka i isparivači dodaju vlagu zraku, te tako boravak u zatvorenim i zagrijanim prostorijama čine mnogo podnošljivijim. Zrak postaje vlažniji i ne djeluje na suhoću nosa, dišnih puteva, grla i usne šupljine. U vašem domu možda već imate ovlaživač zraka ugrađen u sistem grijanja ili klima uređaj. Ako nemate, u ljekarnama i trgovinama moguće je nabaviti stolne ovlaživače zraka.
Ovlaživači zraka mogu olakšati boravak u zatvorenim prostorijama i odraslima i djeci, a mogu i olakšati oporavak od mnogih stanja i bolesti. Pozitivni rezultati postižu se kod osoba koje pate od:
Izuzetno je važno redovito i pravilno održavanje ovlaživača zraka. Bez redovitog čišćenja i održavanja, može doći do razvitka mikroorganizama unutar ovlaživača, koje se zatim zajedno s vlažnim zrakom raspršuju u zrak koji dišete. U takvim se slučajevima mogu javiti respiratorni problemi, poput upale pluća zbog udisanja velikog broja mikroorganizama koji su se razvile u vodi ovlaživača. Simptomi uključuju gubitak daha, kašalj i visoku temperaturu. Potrebno je posjetiti liječnika i svakako mu spomenuti da koristite ovlaživač zraka. Liječnik može zatražiti i uzorak vode kako bi ga poslao na analizu. Često je potrebno samo dobro očistiti ovlaživač zraka i mirovati neko vrijeme. U spremnicima vode ovlaživača zraka može se razviti i bakterija koja uzrokuje legionarsku bolest, no to se vrlo rijetko događa u stolnim ovlaživačima, a češće u velikim industrijskim ovlaživačima. Ako se ovlaživači nepravilno održavaju i ne čiste se redovito, mogu stvoriti probleme nekim rizičnim skupinama, poput osoba koje su pod terapijom zbog kroničnih bolesti kao što su bolesti pluća ili astma. Mogu pogoršati stanje osobama s oslabljenim imunološkim sustavom, poput osoba koje primaju kemoterapiju ili žive s transplantiranim organom, a mogu škoditi i osobama s alergijom na plijesan.
Pravilnim i redovitim održavanjem ovlaživača zraka uvelike ćete smanjiti ili u potpunosti eliminirati neželjene posljedice, te omogućiti normalan rad uređaja i zdraviju okolinu u kojoj boravite. Kako biste pravilno održavali stolne ovlaživače zraka, potrebno je pratiti nekoliko važnijih uputa.
Ovlaživači mogu uvelike olakšati boravak u prostorijama sa suhim zrakom i ublažiti iritaciju sluznice i dišnih puteva. Prateći uputstva proizvođača i savjete iz ovoga teksta, eliminirat ćete moguće opasnosti od upotrebe ovlaživača i učiniti zimske mjesece podnošljivijima.