Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Izvješće stavlja poseban naglasak na sve veću prijetnju koju predstavljaju sintetičke droge, uz analizu aktualnih trendova, javnozdravstvenih rizika te preporuka za unapređenje kontrole i međunarodne suradnje.
INCB bilježi značajan porast u proizvodnji sintetičkih droga, ponajviše zahvaljujući širokoj dostupnosti prekursora i novih kemijskih spojeva. Proizvodnja moćnih sintetičkih opioida, poput fentanila i njegovih derivata, sve je intenzivnija, čime raste i rizik od zlouporabe i predoziranja. Ova situacija dodatno naglašava potrebu za učinkovitijom globalnom kontrolom prekursora i nadzorom nad razvojem novih tvari.
Kriminalne mreže sve sofisticiranije pristupaju trgovini drogama, koristeći digitalne platforme, enkriptirane komunikacijske kanale i inovativne krijumčarske metode kako bi izbjegle nadzor. Ova praksa znatno otežava provedbu zakona te zahtijeva jačanje međunarodne suradnje i kapaciteta za borbu protiv digitalne distribucije droga.
Sintetički opioidi i nove psihoaktivne tvari (NPS) izazivaju sve veći broj predoziranja, pri čemu se njihove posljedice osjećaju i na ekološkoj i zdravstvenoj razini. Zbog brzine kojom nove tvari ulaze na tržište, aktualni sustavi kontrole i regulacije često nisu u mogućnosti pravovremeno reagirati. INCB stoga poziva na uspostavu učinkovitijih mehanizama za rano prepoznavanje i odgovor na pojavu novih psihoaktivnih supstanci, kao i na bolju integraciju javnozdravstvenih mjera u nacionalne politike kontrole droga.
U izvješću se ističe porast ilegalne proizvodnje i distribucije amfetamina u regijama Bliskog istoka i Afrike, što dodatno destabilizira javnozdravstvene sustave u tim područjima. Istovremeno, globalno tržište heroina doživljava značajne promjene, ponajviše zbog zabrane uzgoja opijumskog maka u Afganistanu, što dugoročno može imati utjecaj na obrasce zlouporabe i opskrbne puteve.
INCB poziva na strožu i učinkovitiju kontrolu prekursora te na jačanje međunarodne suradnje u borbi protiv ilegalne proizvodnje i trgovine drogama. Također, naglašava se potreba za brzim odgovorom na pojavu novih psihoaktivnih supstanci, kao i uspostavom ravnoteže između represivnih mjera i javnozdravstvenih pristupa u politici kontrole droga.
Posebna pažnja u izvješću posvećena je dostupnosti lijekova koji sadrže kontrolirane supstance. INCB upozorava na globalne nejednakosti u opskrbi ovim nužnim terapijskim sredstvima te poziva na uspostavu učinkovitijih regulatornih okvira koji će osigurati da pacijenti imaju pravodoban, siguran i pravedan pristup odgovarajućem liječenju, neovisno o geografskom ili ekonomskom kontekstu.
Hrvatska, kao potpisnica međunarodnih konvencija o kontroli droga, aktivno provodi preporuke INCB-a kroz nacionalne strategije i mjere usmjerene na prevenciju, liječenje ovisnosti i smanjenje šteta.