Hrvatska psihološka komora
Rana psihološka intervencija i dostupnost stručno vođenih programa podrške ključni su u prevenciji eskalacije psihičkih problema i pojave nasilnih ponašanja.
Pravovremeno uočavanje znakova povišene razdražljivosti, povlačenja, općenito promjena u ponašanju ili emocionalnom stanju, kao i uspostavljanje suradnje između obitelji, škola, zdravstvenih službi i stručnjaka za mentalno zdravlje, uvelike može spriječiti tragične ishode.
Hrvatska psihološka komora poziva sve dionike, uključujući odgojno-obrazovne ustanove, zdravstvene i socijalne službe te cjelokupnu javnost (uključujući medije), kako bi se uključili u sljedeće aktivnosti:
Psihološka prva pomoć i krizne intervencije: Stručnjaci mentalnog zdravlja - školski psiholozi i članovi kriznih timova - trebaju biti odmah dostupni u školi i široj zajednici kako bi djeca, nastavnici i roditelji bez odgode dobili stručnu podršku u nošenju s traumom i gubitkom.
Informiranje i destigmatizacija: Nužno je kontinuirano educirati javnost o važnosti mentalnog zdravlja, prepoznavanju ranih znakova duševnih poteškoća, dostupnosti pomoći te učinkovitosti psihološke podrške i tretmana. Destigmatizacija psihičkih problema nužna je kako bi se osobe u potrebi osjećale sigurno u potrazi za stručnom pomoći.
Dugoročni preventivni programi: Hrvatska psihološka komora poziva na jačanje preventivnih programa i suradnje između stručnjaka iz područja mentalnog zdravlja, odgojno-obrazovnih djelatnika te šire zajednice. Razvoj i primjena programa za djecu i mlade, usmjerenih na nenasilno rješavanje sukoba, jačanje emocionalne otpornosti i socijalnih vještina, doprinose stvaranju sigurnijeg okruženja.
Odgojno-obrazovne institucije, zdravstveni sustav, strukovne organizacije i cjelokupna zajednica moraju zajedničkim naporima podupirati djecu i mlade te pravodobno reagirati na upozoravajuće signale.
Hrvatska psihološka komora nastavit će pružati potporu u izgradnji sustava koji će doprinijeti ranom prepoznavanju psihičkih poteškoća, kvalitetnijoj skrbi i djelotvornim preventivnim mjerama, s ciljem da se ovakve tragedije više nikada ne ponove.