Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Tema je prekomjerno korištenje digitalnih tehnologija.
Cilj je pokušati objediniti dosadašnja znanja i iskustva i potaknuti sve skupa u uspostavi inicijative u kojoj bi zamijenili pozicije kontrole vremena u korist nas u odnosu na ekrane – razumjeti učinke i pronaći ravnotežu.
Iako nam je život u digitalnom dobu uvelike olakšan zbog digitalnih alata kao što su mobiteli, računala i tableti, kompulzivno i prekomjerno korištenje istih može ometati posao, školu, odnose i brojne druge aktivnosti u svakodnevici.
Ovisnost o mobitelu predstavlja ovisnost novog doba, a možemo je definirati kao pretjerano korištenje interneta koje narušava fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokuje poteškoće u socijalnom funkcioniranju, negativnih posljedica u svakodnevnom životu, poput smanjenog interesa za druge aktivnosti, poteškoća u školi ili na poslu, te problema u međuljudskim odnosima.
Ovisnost o internetu danas najčešće predstavlja ovisnost o društvenim mrežama, ovisnost o igricama, ovisnost o računalu ili nekim drugim aktivnostima koje se mogu pronaći u virtualnom svijetu.
Mnogi stručnjaci koriste termine kao što su "problematična upotreba interneta" ili "kompulzivna upotreba interneta".
Kada je riječ o internetu, postavljamo si pitanje Zašto mladi provode toliko puno vremena na internetu?
Odgovor je jednostavan: Zato što je zabavno, zanimljivo, kreativno, dostupno i zapravo poželjno.
Istraživanja nam daju vrijedne podatke o vremenu koje mladi provode u online svijetu.
40,2% mladih provodi 4 i više sati u komunikaciji putem društvenih medija radnim danom, a 52,5% njih vikendom.
Također značajan dio svog vremena mladi troše i na igranje igrica 11% mladih igra igrice 4 i više sati dnevno radnim danom, a vikendom to čini 25,5%.